İsrail´den Türkiye´ye sel felaketi için acil yardım teklifi

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz pazar günü Türkiye´nin İsrail´deki savunma ataşesinin yanı sıra Türk Savunma Bakanlığı´na ulaştı ve Türkiye´nin Karadeniz´de yaşanan sellerle başa çıkmasına yardımcı olmak için bir arama kurtarma heyeti göndermeyi teklif etti.

Dünya
16 Ağustos 2021 Pazartesi

Geçtiğimiz çarşamba günü Batı Karadeniz’de başlayan ve Türkiye'nin üç ilini etkisi altına alan şiddetli yağışların ardından sel başlamıştı.

AFAD’dan yapılan son açıklamaya göre, sel nedeniyle 3 ilde 70 kişi hayatını kaybetti, düzinelerce kişi ise kayıp. Kastamonu ve Sinop'ta kayıp vatandaşları arama çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

İsrail Savunma Bakanı Gantz, arama kurtarma heyetinin yanı sıra İsrail Savunma Kuvvetlerinden (IDF) bir ekibin tıbbi personel ve malzeme yardımı da yapabileceğini belirtti.

Son zamanlarda, İsrail-Türkiye ilişkileri normalleşme belirtileri gösteriyor. Geçen ay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Isaac Herzog'u İsrail devlet başkanı seçilmesinden dolayı tebrik etmişti. Erdoğan-Herzog arasındaki telefon görüşmesi 2013'ten bu yana Erdoğan ile üst düzey İsrailli bir yetkili arasındaki ilk görüşme oldu.

Görüşme yaklaşık 40 dakika sürmüştü. Herzog ve Erdoğan, İsrail ile Türkiye arasındaki bağların Ortadoğu'da istikrar ve güvenlik için büyük önem taşıdığını vurgulayarak ikili ilişkileri güçlendirme konusunda anlaşmışlardı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR