Hahamlar pandemiden sonra toplu fotoğraf çektirdiği için ceza aldı

Kazakistan´da yetkililer ülkenin sosyal mesafe kurallarını çiğneyerek bir araya gelip fotoğraf çektirdiği için Habad hahamlarına para cezası kesti.

Selin KANDİYOTİ Kültür
11 Ağustos 2021 Çarşamba

Uluslararası Habad-Lubavitch akımı için büyük etkinliklerin sonunda fotoğraf çekmek bir gelenek olarak görülür. Bu fotoğraf yalnızca bir hatıra olarak kalması açısından değil, ayrıca 18. yüzyılda Rus İmparatorluğunda kurulan sayıca az bu grubun bugün yüzlerce ülkede var olan şubeleriyle ne kadar büyüdüğünün görsel kaydını oluşturmak amacıyla çekilir.

Ancak geçen ay Kazakistan’da çekilen bu fotoğraf COVID-19 salgını boyunca geniş grupların bir araya gelmesini yasaklayan kurala aykırı olması sebebiyle küçük çapta bir para cezasına mal oldu.

Kazakistan’ın en büyük şehri olan Alma Ata’da 200 Habad hahamı bir araya geldi. Rixos Hotel’in hemen dışında çekilen fotoğraf gittikçe kötüleşen salgın ile boğuşan ve nüfusunun ancak çeyreğini aşılamış Kazakistan’da yetkililerin dikkatini çekti. Alma Ata Merkezi Sinagogu sosyal mesafe kuralını çiğnediği için 200 dolar para cezasına çarptırıldı.

Hahamların bu toplantısı birkaç sebepten dolayı önemliydi. Geçen yılın başında başlayan pandemiden beri Habad hahamları ilk kez bir araya geliyordu. Ayrıca akımın son ruhani lideri olan Menachem Mendel Schneerson’ın babası olan ve Alma Ata’da hayatını kaybeden Levi-Yitzchak Schneerson’ın 77. ölüm yıldönümüydü. Bunun yanı sıra Kazak hükümeti, Levi-Yitzchak Schneerson’ın mezarını geçen yıl ulusal miras listesine eklediğinden beri grup toplanamamıştı.

Tüm bunlara ek olarak, etkinlikte söylentilere göre arası bozuk olan iki haham -eski Sovyetler Birliği topraklarında tüm operasyonlardan sorumlu Habad hahamı Berel Lazar ile Kazakistan Baş Hahamı Yeshaya Cohen- ilk kez bir araya geliyordu. Kazakistan’ın önde gelen hayırseverleri Cohen’in Moskova’da yerleşik olan Lazar’dan bağımsız çalışmasını sağlamışlardı. Bu dinamik değişimi ikili arasında gerilime neden olmuştu. İki hahamın fotoğrafa birlikte poz vermesi normalleşmeye dönüş olarak algılandı. 

200 kişinin bir araya geldiği bu toplanma aslında sayıca daha önceki toplanmaların çok gerisinde. 24 Kasım 2019’da Brooklyn’deki Habad-Lubavitch Misyonerleri Uluslararası Konferansında 6 bin haham toplanmış ve bir rekora imza atılmıştı. (Geçen yıl toplanma Zoom üzerinden gerçekleşmişti.) Her yıl Habad hahamlarını fotoğraflayan Mendel Grossbaum ultra geniş balık gözü lensiyle çektiği 2019 yılının fotoğrafının bu şekilde görünmesi için tekniği üzerinde senelerce çalıştığını belirtiyor.

Rekor kıran buluşma

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR