Bazooka çikletlerinin bilinmeyen tarihi

Günümüzde İsrail´in en ikonik çikleti olan Bazooka aslında Amerikalı Yahudi bir ailenin tütün şirketinden ortaya çıkmıştı.

Selin KANDİYOTİ Kültür
11 Ağustos 2021 Çarşamba

1891 yılında Rusya’dan ABD’ye göç eden Morris Chigorinsky, American Leaf Tobacco Company adındaki tütün işletmesinin kontrolünü eline aldı. 1938’de zora giren şirketin sahibi Chigorinsky soyadını Shorin olarak değiştirdi. Dört oğlu şirketi batmaktan kurtarmak ve ailenin servetini kurtarmak için bir sentlik şeker işi kurma kararı aldılar ve Tennessee’nin bir şehri olan Chattanooga’da, Topps Chewing Gum Inc. adında bir şeker fabrikasını satın aldılar.

II. Dünya Savaşının sonunda Shorin Kardeşler -Abram, Ira, Joseph and Philip- agresif bir pazarlama ile piyasaya hakim olan rakipleri Dubble Bubble’ın yerini almak için Bazooka Bubble Gum’ı kurdu.

Çiklet şirketi dahiyane bir pazarlama manevrasıyla, dünya savaşından büyük bir zaferle çıkan ABD’nin vatansever gururuna paralel olarak, ürünün adını Amerikan ordusunun icat ettiği ve savaşta kullandığı roket güdümlü silahı olan Bazooka koymakla yetinmeyerek, ambalajının da renklerini Amerikan bayrağının renkleri olan kırmızı, beyaz ve mavi olarak belirledi.

 

Pazarlamada yeni hamleler

Ürün çok iyi satıyordu ki 1953 yılında şirket çikletin paketiyle ilgili olarak ezber bozan bir hamle yaptı: Bazooka Joe adında, heyecan seven, siyah bir göz bandı takan ve sokaktan arkadaşlarıyla maceradan maceraya koşarak zorlukların üzerinden gelen bir karakterin karikatürleri pakete dahil edilmeye başlandı.

1500 farklı karikatürle üretilen çiklet kaplama kağıtları çok kısa sürede koleksiyon severlerin dikkatini çekti. Günümüzde halen bu bant karikatürler açık arttırma ile meraklılar arasında alınıp satılıyor. Bazooka çikleti orijinal tadında satılmasının yanı sıra üzümlü, orman meyveli ve kavunlu çeşitlemeleriyle de satışa sunuluyor.

2012 yılında ise Bazooka karikatürlerini kaldırarak yerine bulmaca paketleriyle piyasaya sürüldü. Bu hareket Bazooka severler tarafından memnuniyetsizlikle karşılandı. Markaya bağımlı tüketiciler, bu değişikliğe tepkilerini büyük şirketlerin çikletlerine dönerek gösterdi. 2019’da Bazooka orijinal görünümüne geri dönme kararı aldı ve 1980’lerde yayınladığı nostaljik karikatürlerini yeniden paketlerine dahil etti. Bazooka ambalajda bu geri dönüşü yaparken orijinal tada da sadık kaldı.

Bazooka’nın bitmeyen popülerliği yıllar boyunca Amerikan televizyon dünyasına da yansıdı. Ünlü durum komedileri ‘How I Met Your Mother’, ‘Seinfeld’ ve ‘King of Queens’in bölümlerinde ürün yerleştirme yaptı. ‘30 Rock’ adındaki bir başka ünlü dizide ise Alec Baldwin’in oynadığı NBC kanalı yöneticisi ‘Jack Donaghy’ karakteri, asılsız ve esprili bir şekilde Bazooka kurucusunun pembe taşların çıkarıldığı bir taş ocağı mirasçısı olduğunu ve bunları pişirerek çiklete çevirdiğini iddia ediyordu.

İsrail’de Bazooka

Bazooka çikletleri satıldığı birçok ülkede çok beğenilse de İsrail’de ilginç bir şekilde peşinde eşsiz bir tarikat topladı denebilir. 1960’larda Islico Ltd adındaki şirket Tel Aviv’de Bazooka üretmeye başladı. 1970’de Lieber Co. söz konusu şirketi satın aldıktan sonra 1980’lerde İsrail’in en büyük gıda holdingi Strauss-Elite’e satıldı. Bugün Elite firması, Bazooka çikletlerinin üretiminin yanı sıra Bazooka’lı marshmallow ve Bazooka’lı süt üretiyor.

Bazooka çikletlerinin karikatürleri İsrail’de ikon haline geldi. Jerusalem Post gazetesinde 2017 yılında yayınlanan bir habere göre 60 yaşlarında İsrailli bir ressam Bazooka Joe ismini takma isim olarak eserlerinde kullanıyor. Sanatçı, kendi ifadesiyle, karikatürlerin basitliği ve renklerinden yola çıkarak eserlerini üretiyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR