´´İsrail İran´a saldırı düzenleyebilir´´

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran´ın insansız hava aracıyla İsrail´e ait tankere yaptığı saldırı sonrası İsrail´in İran´ı vurmaya hazır olduğu konusunda uyardı.

Dünya
6 Ağustos 2021 Cuma

Gantz'ın yorumları, İsrail'in geçen hafta Mercer Street petrol tankerine düzenlenen ve iki kişinin ölümüne neden olan saldırıyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler nezdinde harekete geçmeleri için ülkeler arasında lobi yaptığı sırada geldi. Umman açıklarında saldırıya uğrayan tanker, İsrailli bir milyarderin sahibi olduğu bir firma tarafından yönetiliyor.

ABD ve Birleşik Krallık da saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu, ancak hiçbir ülke iddiayı destekleyecek kanıt veya istihbarat sunmadı. Bölgesel milis müttefikleriyle birlikte benzer insansız hava araçları saldırıları düzenleyen İran, olaya karıştığını yalanladı.

Ynet haber sitesine konuşan Gantz, İsrail'in İran'a saldırmaya hazır olup olmadığına açık bir şekilde "evet" yanıtını verdi. Gantz, "İran'a askeri müdahalede bulunmamız gereken bir noktadayız. Dünyanın İran'a karşı harekete geçmesi gerekiyor" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün