Ürdün 10 yıl içinde tam demokrasi olmaya hazırlanıyor

Ürdün Krallığı, önümüzdeki 10 yıl içinde parlamento partilerinin hükümeti seçeceği tamamen anayasal bir demokrasi olmaya hazırlanıyor.

Dünya
6 Ağustos 2021 Cuma

Ürdün'ün seçim ve parti yasalarında reform yapmakla görevli 92 kişilik bir kraliyet komisyonu, demokratikleşme için on yıllık bir yol haritası hazırlıyor.

Komisyonun kıdemli bir üyesi The Media Line'a verdiği demeçte, kapalı kapılar ardında tartışılan planların Birleşik Krallık veya İsveç'in sahip olduğu anayasal monarşiye ulaşmak için üç aşama gerektirdiğini belirtti.

"Fikir şu ki, ilk aşamada meclis sandalyelerinin %30'u tam teşekküllü, ülke çapındaki siyasi partilere tahsis edilecek. Parlamento seçimlerinin bir sonraki turunda parti temsilcileri %60'a çıkacak ve üçüncü tura kadar ülkenin meclis sandalyelerinin %100'ünün tamamı siyasi partilerden gelecek" dedi.

Ulusal Anayasa Partisi Genel Sekreteri Ahmed Shunnaq, The Media Line'a, kralın direktifine göre, demokrasiye ulaşacak siyasi sürecin aşamalı olarak yürütülmesi gerektiğini belirtti.

“Ürdün halkının bu değişikliğe alışabilmesi için belki de parti bazında 40 sandalyenin olduğu bir veya iki tur seçime ihtiyacımız var. Daha sonra hükümet kurabilecek ve çalışmalarını denetleyecek bir parlamentoya geçebiliriz” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün