Lapid ve Gantz´tan ABD´ye uyarı: İran nükleer silahlanma sınırında

İsrailli yetkililer, son günlerde ABD´li meslektaşlarını sıkça uyararak, İran´ın nükleer silahlanmaya bugüne kadar hiç olmadığı kadar yakın olduğunu bildirdi.

Dünya
28 Temmuz 2021 Çarşamba

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Milli Savunma Bakanı Benny Gantz’ın da aralarında bulunduğu pek çok İsrailli yetkili, Amerikalı meslekdaşlarıyla son zamanlarda gördükleri bu konudaki sıra dışı hareketlilik konusundaki endişelerini paylaşarak uyardılar.

ABD’nin gayrı resmi ve dolaylı şekilde katıldığı, Viyana’da aylardır süregelen, İran ile dünya güçleri arasındaki nükleer silahlanma görüşmeleri, son haftalarda hız kesmişti.

Kan’a konuşan İsrailli üst düzey bir yetkili, “İran’la görüşmelerde artık bir gelişme kaydedilmesi gerekiyor. İran hızla nükleer silahlanmış bir devlet olma yolunda ilerlerken artık arafta bekleyemeyiz” dedi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in, ABD Bakanı Joe Biden ile önümüzdeki ay Washington’da bir görüşme ayarlamaya çalıştığı biliniyor. Bennett’in takvimini, İsrail meclisi Knesset’te kıl payı sahip olduğu oy çoğunluğu dolayısıyla her kritik oylamada hazır bulunmasının gerekmesi zorluyor.

Tahran, nisan ayından beri ileri gelen dünya güçleriyle ve ABD’nin dolaylı katılımıyla, 2015 nükleer anlaşması koşullarını yeniden hayata geçirmek için görüşmelerde bulunuyor.

Görüşmeler, Tahran’a uygulanan ambargonun kaldırılması ve Trump döneminde 2018’de görüşmelerden resmi şekilde çekilen ABD’nin masaya dönmesi, bunlara karşılık Tahran’ın ambargolar yüzünden nükleer silahlanma konusunda döndüğü tüm sözlerine, daha önce vaat ettiği şekilde, sadık kalması çerçevesinde ilerliyor.

Diğer yandan İran, aşırı sağcı yeni lideri İbrahim Reisi ağustos ayında görevine başlamadan önce görüşmelere devam etmeyeceğini açıkladı.

İsrail ise, Biden’ın nükleer görüşmelere geri döneceği şeklindeki söylemine ve bir nükleer anlaşmaya uzun zamandır karşı çıkıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR