İsrail´in casus yazılım skandalı: Pegasus

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz´ın, ´Pegasus´ isimli casus yazılımı görüşmek üzere çarşamba günü Paris´e gideceği belirtildi.

Dünya
27 Temmuz 2021 Salı

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Gantz'ın, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile İsrailli NSO firması tarafından yapılan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u hedef aldığı iddia edilen kötü amaçlı Pegasus yazılımını, Lübnan'daki kriz ve İran'la nükleer müzakereler gibi konuları görüşmek üzere Fransa’ya gideceği belirtildi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki gün önce, İsrail merkezli ‘NSO Group’ şirketinin ürettiği ‘Pegasus’ isimli casus yazılım konusunda İsrail Başbakanı Naftali Bennett'ten resmî açıklama istedi.

Macron'un Bennett ile yaptığı telefon görüşmesinde, konuyla ilgili duyduğu rahatsızlığı ifade ettiği kaydedilmişti. Bennett ise Macron'a konunun en üst düzeyde soruşturulacağı ve istenen sonuçların yakında açıklanacağı sözünü vermişti.

Bennett ayrıca, söz konusu olayın kendi başbakanlığı döneminden önce gerçekleştiğini ve mevcut hükümetin bu olayı basında yer alan haberlerden öğrendiğini dile getirdi.

Macron casus yazılım Pegasus nedeniyle telefonunu ve numarasını değiştirdi.

İngiliz gazetesi Guardian'da yer alan bir haberde, 17 medya kuruluşu tarafından yürütülen araştırmada NSO Group'a ait casus yazılımın küresel çapta yaygın ve kötü amaçlar için kullanıldığı ileri sürüldü.

Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Azerbaycan, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere en az 10 hükümetin NSO Group'un müşterisi olduğu iddia edildi. Casus yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve siyasileri hedef almak için hükümetlere satıldığı savunuldu.

İddiaya göre, bir telefonu "gözetleme" cihazına dönüştürebilen Pegasus yazılımı, kullanıcının bilgisi ve izni olmadan mikrofon, kamera, mesajlar, ses kayıtları ve rehber gibi çok sayıda uygulamaya erişim sağlanabiliyor.

NSO Group ise hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün