Tel Aviv´den Fas´a ilk tarihi uçuş

El Al uçağı Marakeş Havalimanında ilk kez uçuşlarda geleneksel su atışı ile karşılandı.

Elda SASUN Dünya
27 Temmuz 2021 Salı

Fas ve İsrail arasındaki normalleşme pazar günü, İsrail ve El Al tarafından işletilen Ben-Gurion Uluslararası Havalimanı'ndan Marakeş'e iki yeni hava yolunun açılmasıyla yeni bir dönüm noktasına ulaştı.

5, 5-6 saat arasında sürecek uçuşlar, Marakeş'in altı kilometre güneyindeki Menara Havalimanına iniyor. Şu an haftada bir uçuş planlanmış olsa da havayolları talebe bağlı olarak bu sayıyı beşe çıkarmayı umuyor. Daha sonra, eylül ayından itibaren Kazablanka'ya düzenli bir El Al uçuşu ekleniyor.

İsrailli havayolu şirketleri yanı sıra, Fas ulusal havayolu şirketi Royal Air Maroc'un da bu yıl içinde Tel Aviv'e uçmaya başlaması bekleniyor. İsrail ve Fas, Washington'un Batı Sahra üzerindeki Fas egemenliğini tanımasını içeren ABD'nin aracılık ettiği bir anlaşmanın parçası olan diplomatik ilişkileri sürdürme ve doğrudan uçuşları yeniden başlatma konusunda aralık ayında anlaşmışlardı. Anlaşmanın ardından Rabat'taki İsrail irtibat bürosu başkanı David Govrin yeni hava yollarının açılmasıyla "İsrailli turist sayısının önemli ölçüde artacağını" belirtti.

Yüzyıllar boyunca Fas, 1948'de İsrail'in kuruluşuna kadar Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki en büyük Yahudi topluluklarından birine ev sahipliği yaptı.

Bugün, Fas'ta sadece yaklaşık 3 bin Yahudi kalırken, İsrail’de yüz binlerce İsrailli Fas kökenli bulunduğu biliniyor.

Son yıllarda sorunun genellikle tabu olduğu bölgedeki diğer Arap ülkelerden daha fazla Fas ülkesi tarihindeki Yahudilerin rolünü tanımaya çalıştı. 2010 yılında, sinagogları, Yahudi mezarlıklarını ve miras alanlarını restore etmek için bir program başlattı ve bazı Yahudi mahallelerinin orijinal isimlerini eski haline getirdi.

Diğer İsrail hava şirketi Israir’in uçuşunda yaklaşık yüz yolcu vardı. Üç saat sonra 150 yolculu bir El Al uçağı da havalandı.

Fas seferlerinin geçtiğimiz ocak ayında başlaması planlanıyordu, ancak COVID-19’un yayılmasını önlemek için Ben Gurion Havalimanının kapatılması nedeniyle uçuşlar ilk kez pazartesi gerçekleşti.

El Al Havayolunun Fas'ın güneybatısındaki Marakeş şehrine ilk uçuşuna yolcuların heyecanı, tezahüratları ve hatta sevinç gözyaşları eşlik etti. Havaalanında Fas Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen törende yolcular çiçek, çay ve kurabiye dağıtımının yer aldığı, bando ve dans gösterilerinin yapıldığı özel bir resepsiyon karşılandı.

Ben Gurion Havalimanında uçuş öncesi büyük bir hazırlık vardı. Sabah başlayan törende İsrail Turizm Bakanı, El Al Genel Müdürü ve İsrail’deki Fas Sefiri ve birçok davetli Fas müziği ve eşsiz yemekleri ile karşılandılar. Daha sonra da gerçekleşen, Israir uçuşunda yüz yolcu, üç saat sonra ise 150 yolculu bir El Al uçağı Fas’a doğru büyük heyecan ve coşku ile havalandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün