Olimpiyatların açılış töreni ilk kez Münih´te öldürülen İsrailli sporcuları onurlandırdı

Olimpiyat Oyunları açılış töreninde 1972 Münih Olimpiyatları´nda öldürülen 11 İsrailli sporcu için ilk kez bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Dünya
26 Temmuz 2021 Pazartesi

1972 Münih Olimpiyatlarında Filistinli terörist grup ‘Kara Eylül’ İsrail Olimpiyat takımının üyelerine saldırmış, altı antrenör ve beş sporcunun yanı sıra rehine sporcuları serbest bırakmak için çabalayan bir Alman polis memurunu öldürmüştü.

Öldürülen sporculardan ikisinin dul eşleri Ankie Spitzer ve Ilana Romano, uzun süredir Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) açılış veya kapanış törenlerinde katliamın kabul edilmesini istediler. Fakat IOC İsrailli sporcuları onurlandırmanın bölücü olabileceğini öne sürerek çağrıya daha önce hiç kulak vermemişti.

İsrailli bir komite üyesi 2004 yılında BBC'ye verdiği demeçte, ‘‘Törenlerde yapılacak saygı duruşunun İsrail'e düşman olan diğer delegasyon üyelerini nasıl etkileyeceğini düşünmeliyiz’’ demişti.

2012'de, Londra Olimpiyatları öncesinde IOC, bir dakikalık saygı duruşunu reddetmişti. O zamanlar IOC'nin lideri olan Jacques Rogge, "Açılış töreni, bu tür trajik olayları hatırlamaya uygun olmayan bir atmosfer" demişti.

2016 Rio Olimpiyatları’nda ise kurbanlar açılışta değil oyunların başlamasından iki gün önceki törende anılmıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün