İsrail havayolları Fas´a direkt uçuşları başlattı

İki İsrailli havayolu, İsrail ile Fas arasındaki ilk ticari uçuşlarını, ülkelerin normalleşme anlaşmasından yedi ay sonra pazar günü başlattı.

Dünya
26 Temmuz 2021 Pazartesi

İsrail Turizm Bakanı Yoel Razvozov, yeni direkt uçuşların "Turizm, ticaret, ekonomik işbirliği ve iki ülke arasındaki diplomatik anlaşmaların ilerlemesine yardımcı olacağını" belirtti.

İsrail ve Fas, ABD'nin aracılık ettiği İbrahim Anlaşmaları’nın bir parçası olarak 2020'nin sonlarında ilişkileri normalleştirmeyi kabul etti. Fas, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Sudan da dahil olmak üzere İsrail ile diplomatik ilişkiler kuran dört Arap ülkesi arasında yer aldı.

Pazar öğleden sonra erken saatlerde İsrail uçağıyla Tel Aviv'den Marakeş’e giden yolcular, onurlarına düzenlenen karşılama töreninde hurma, kek ve nane çayı ile karşılandı.

İsrail sözcüsü Tali Leibovitz, Agence France-Presse’e (AFP) İsrail-Fas arasında haftada iki ila üç uçuş planlandığını belirtti.

Fas, 3.000 civarında kişi ile Kuzey Afrika'nın en büyük Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapıyor. İsrail'de ise yaklaşık 700.000 Fas kökenli Yahudi yaşıyor.

COVID-19’dan önce, yılda yaklaşık 50.000 ila 70.000 Faslı turist, üçüncü bir ülkeden aktarma yaparak İsrail'den Fas'a seyahat ediyordu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün