İsrail Sağlık Bakanlığı: ´´Pfizer Delta varyantına karşı sadece yüzde 64 etkili´´

İsrail Sağlık Bakanlığı´nın pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pfizer aşısının Delta varyantına karşı etkinliğinin sadece yüzde 64, hastaneye yatışları ve şiddetli semptomları önlemede ise yüzde 93 etkili olduğu belirtildi.

Dünya
6 Temmuz 2021 Salı

İsrail'de görülen yeni vakaların yüzde 90'ının ilk olarak Hindistan'da tanımlanan Delta varyantı kaynaklı olduğu belirtiliyor.

COVID-19 salgınına karşı hızlı aşılama kampanyasıyla dikkat çeken İsrail'de, son günlerde enfekte olanların önemli bir bölümünde Delta varyantına rastlandı. Aşılanmış olanların da söz konusu varyanta yakalandıkları gözlendi.

Sağlık bakanlığı, son 24 saatte 343 kişinin testinin pozitif çıktığı belirtirken, bunun İsrail'de son 3 ayın en yüksek günlük vaka sayısı olduğu ifade edildi. Ülkede 6 Haziran'da 216'ya kadar düşen aktif vaka sayısı, son günlerdeki artışla 2 bin 597'ye yükseldi.

İsrail basınına göre sağlık bakanlığı aşılanmış veya iyileşmiş olsalar bile turistlere ülkeye gelişlerinden dört gün sonra ek test yaptırmalarını tavsiye edecek. Sağlık bakanlığı ayrıca bazı ülkelere seyahat kısıtlaması getirilmesini öneriyor. Şu anda seyahat kısıtlaması alan ülkeler, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Meksika, Rusya ve Güney Afrika. İleriki dönemlerde ise, Kıbrıs, BAE, Türkiye ve birçok ülkeye daha seyahat kısıtlaması gelebilir.

İsrail Yönetimi aşılanmamış kişilerin, yaşlıların ve çocukların gittikleri mekanlar için ‘yeşil pasaport’ uygulamasını geri getirmek için görüşecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR