COVID-19: Kediler ve köpekler de hastalığa yakalanabiliyor

Yeni bilimsel araştırmalara göre, köpeklerin kedilere göre yakalama olasılığı daha düşük olsa da COVID-19´lu insanların evcil hayvanlarına virüs bulaştırmamaya dikkat etmesi gerekiyor.

Dünya
2 Temmuz 2021 Cuma

NBC News'in haberine göre, temmuz ayında Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi'nde (ECCMID) sunulacak iki ön çalışmada, COVID-19'un sahipleri virüs taşıyan evcil hayvanlarda sokak hayvanlarına göre daha yaygın olduğu tespit edildi.

Hollandalı araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmalardan birinde, COVID-19 testi pozitif çıkan 194 evden 156 köpek ve 154 kedi alındı.

The Guardian'ın haberine göre, 31 kedi ve 23 köpek (toplam hayvanların yaklaşık %17'si) COVID-19 antikoruna sahipti, bu da daha önce COVID-19'a yakalandıklarını düşündürürken, altı kedi ve yedi köpek (toplam evcil hayvanların %4,2'si) aktif COVID-19 enfeksiyonlarına sahip olduğu tespit edildi.

Araştırmayı yapan ekipte yer alan Utrecht Üniversitesi'nden Dr. Els Broens "COVID-19 geçiriyorsanız diğer insanlarla etkileşimden kaçınmanız gerektiği gibi hayvanlarınızdan da kaçınınız" dedi ve ekledi:

"Burada esas çekince hayvanların sağlığı değil, hayvanların bir virüs rezervuarı rolüyle virüsleri tekrar insanlara bulaştırması."

Araştırmacılar bugüne kadar hayvandan insana geçen bir virüs vakasının kayıt altına alınmadığını fakat virüs insanlar arasında böylesine kolay yayılırken hayvandan yaşanacak bir bulaşmanın tespit edilmesinin de zor olduğunu belirtti. Evcil hayvanların büyük bir kısmının asemptomatik veya hafif semptomlarla hastalığı atlattığı aktarıldı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR