Hollanda basını Euro 2020´de Alman marşının Nazi dönemi versiyonunu kullandı

İngiltere basınında çıkan haberlere göre, Hollanda Kamu Yayıncılığı (NPO) Euro 2020 İngiltere-Almanya müsabakasını yayınlarken Alman milli marşının Nazi dönemindeki versiyonunu altyazı olarak kullandıktan sonra özür diledi.

Dünya
2 Temmuz 2021 Cuma

Resmi adı ‘Das Lied der Deutschen’ (Almanların Şarkısı) olan marş, 1922'den beri Alman milli marşı. Fakat marş kullanımda kalsa da, zaman içinde biraz değiştirildi.

Şarkının üç kıtası mevcut. İlki Almanya'ya şanlı ve güçlü bir ulus olarak odaklanıyor. "Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt!" (Almanya, her şeyden önce Almanya, her şeyden önce dünyada!).

İkinci kıta, bazı eleştirmenler tarafından cinsiyetçi olarak adlandırılıyor, Alman şarabını ve kadınlarını yansıtıyor, üçüncü kıta ise, Alman halkı için birlik, adalet ve özgürlük gibi liberal değerlere odaklanıyor.

1952'den beri, Almanya milli marşı olarak sadece üçüncü kıta kullanıldı. Nazilerin egemenliği altında ise yalnızca ilk kıta kullanılmıştı ve bugüne kadar özünde Nazilerle ilişkili olmaya devam ediyor. NPO da İngilitere-Almanya müsabakası sırasında altyazı olarak ilk kıtayı kullanınca eleştirilere maruz kaldı.

Eleştiriler sonrası konuyla iligili açıklama yapan NPO, "Bu, altyazı yazarlarımızdan birinin hatası. Bundan rahatsız olan izleyicilerden özür dileriz" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR