Dubai´de Holokost sergisi

Dünya
30 Haziran 2021 Çarşamba

Birleşik Arap Emirliklerinin Medeniyetler Kavşağı Müzesi, Arap dünyasının ilk Holokost sergisine ev sahipliği yapıyor.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında varılan normalleşme anlaşması sonrasında büyüyen bir Yahudi yaşamına ev sahipliği yapmaya başlayan Dubai, bir ilke daha imza atarak, Holokost sergisi açtı. BAE’deki Yahudilerin liderliğini yapan Rabbi Levi Durchman, gelişmelerle ilgili bilgi verirken, "Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Yahudi yaşamında muazzam bir büyüme oldu, Yahudiler İsrail'den, ABD'den, Avrupa'dan buraya taşındı. Topluluk büyüdükçe, topluluğun temellerini inşa etmek oldukça önemli. Ve bu müzenin Holokost anısına sergilediği şey gerçekten önemli. Çocuklarımızı getirebileceğimiz bir yer. Yahudi halkının Avrupa'da yaşadıklarının tarihini görmeleri için okulları veya farklı toplulukları getirebiliriz" dedi.

Sergide ayrıca Yahudileri kurtarmaya yardım eden Araplara ve Müslümanlara adanmış bir bölüm de yer alıyor.

Medeniyetler Kavşağı Müzesi Yöneticisi Yael Grafy, "Bu, insanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biridir diyoruz. Ve bizim için gerçekten önemliydi. Hoşgörü ve diğer üç din... Umudumuzu göstermek istedik. Müslümanlara ve bölgedeki diğer insanların onları kurtarmak istediğini göstermek istedik" dedi.

Sergide Rodos Yahudilerini sınır dışı edilmekten kurtaran Türk diplomat Selahattin Ülkümen ve birkaç Yahudiyi Berlin'deki Nazi zulmünden kurtaran Mısırlı bir doktor olan Muhammed Helmy'nin hikayeleri yer alıyor.

Müzenin kurucusu Ahmed Obaid Almansoori de serginin zamanlamasının anlamlı olduğunu belirtti ve "Tarihte bazı şeyler olur ve onları incelememiz gerekir. Olumlu yönlerden yararlanmalı; ayrıca hatalardan ders almalı ve bunun bir daha olmamasını sağlamaya çalışmalıyız" dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR