İran cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti

İran halkı cuma günü, dini lider Ayetullah Hamaney´in katı himayesindeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmaya başladı.

Dünya
18 Haziran 2021 Cuma

Seçim sonuçlarıyla ilgili ilk verilerin gece yarısından itibaren açıklanmaya başlanması, yarın öğleye kadar sonuçların netleşmesi bekleniyor.

Adaylıkları onaylanan 7 isimden muhafazakâr Milletvekili Ali Rıza Zakani, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile reformist eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhsin Mihralizade seçim yarışından çekildi.

Buna göre muhafazakâr adaylar Devrim Muhafızları Ordusu eski Genel Komutanı Muhsin Rızai, Milletvekili Emir Hüseyin Kadızade Haşimi, Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ve reformist eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti cumhurbaşkanlık için yarışıyor.

İran'da cumhurbaşkanı 4 yıl süreyle görev yapıyor ve bir kişi en fazla 2 defa üst üste bu makama seçilebiliyor. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu nedenle aday olamadı.

Adayların ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyor. İlk turda yüzde 50+1'in üzerine çıkan aday olmaması halinde en fazla oyu alan 2 aday ikinci tura kalacak ve kazanan ülkenin 8'inci cumhurbaşkanı olacak.

80 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan İran'da 59 milyondan fazla seçmen var. Bununla birlikte, devlete bağlı İran Öğrenci Anket Kurumu, katılımın sadece %42 olacağını tahmin ediyor ve bu, ülkenin 1979 İslam Devrimi'nden bu yana en düşük katılım olabilir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR