Netanyahu´nun rakipleri Lapid ve Bennett koalisyon hükümeti kuruyor

İsrail´de 12 yıldır başbakanlık koltuğunda oturan Binyamin Netanyahu´nun rakipleri koalisyon hükümetini kurmakta anlaştı.

Dünya
3 Haziran 2021 Perşembe

Yeş Atid lideri Yair Lapid ve Yamina Partisi lideri Naftali Bennett, Devlet Başkanı Reuven Rivlin'e hükümeti kuracak sayıya ulaştıklarını bildirdi.

Yeni koalisyon şartlarına göre, Bennett, Eylül 2023'e kadar başbakan olarak görev yapacak. Yair Lapid ise Eylül 2023’ten Kasım 2025’e kadar görevi devralacak.

Naftali Bennett ile Yair Lapid liderliğinde kurulacak koalisyon hükümetinde 8 parti yer alacak.

Netanyahu'yu koltuğundan edecek koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için en geç 14 Haziran'a kadar güven oyu alıp yemin edilmesi gerekiyor.

İsrail'de koalisyon hükümetini kurmak için 61 milletvekiline ihtiyaç duyulurken, söz konusu koalisyonda yer almayı kabul eden partilerin toplam milletvekili sayısı 62. Ancak Yamina Partisinin milletvekili Nir Orbach, Lapid ile yapılacak koalisyona güven oyu vermeyeceğini açıklamıştı. Orbach'ın yanı sıra koalisyonu kurmakta anlaşan partilerden bir başka milletvekilinin daha güven oyuna destek vermemesi halinde söz konusu hükümet yeterli sayıya ulaşamıyor. Bu nedenle koalisyon hükümetinin kurulduğuna henüz kesin gözüyle bakılmıyor.

Lapid-Bennett hükümeti, sekiz parti tarafından destekleniyor: Yeş Atid (17 sandalye), Mavi ve Beyaz (8), İsrail Evimiz (7), İşçi Partisi (7), Yamina (6), Yeni Umut (6), Meretz (6) ve Ra'am (4).

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR