1998 tarihli Holokost belgesi ´Son Günler´ Netflix´te

Steven Spielberg´in kurucusu olduğu Shoah Vakfının yapımcılığını üstlendiği Akademi Ödüllü belgesel, yeniden düzenlenerek Netflix´in tüm ülkelerdeki yayınlarında yerini aldı.

Dünya
2 Haziran 2021 Çarşamba

Belgesel, beş Holokost kurtulanının perspektifinden anlatılmış Holokost ile ilgili ilginç hikayeleri aktarıyor. Belgeselde yer alanlardan biri olan Irene Zisblatt (kendisi 91 yaşında), Auschwitz'e gönderilirken annesinin elbisesine pırlantaları nasıl diktiğini, kendisinin bunları nasıl yuttuğunu ve sonra çıkardığını, öldürülmekten kaçtığını ve Dr. Josef Mengele'nin tıbbi testlerinden nasıl sağ kurtulduğunu detaylarıyla anlatır.

Zisblatt’la birlikte aralarında ressam Alice Lok Cahana ve ABD Kongre üyesi Tom Lantos'un da bulunduğu tanıkların hepsi Macaristan asıllı. 'Son Günler', Nazilerin savaşı artık kaybettiklerinin farkında olmalarına rağmen Avrupa Yahudilerini yok etme planlarını tüm gücüyle uygulamaya nasıl devam ettiklerini ve Macaristan'ın Nazi kuklası hükümeti Arrow Cross Partisinin de bu amaca yardımcı olmak için nasıl elinden geleni yaptığını yansıtıyor.

'Son Günler', USC Shoah Vakfı kurucu yetkili müdürlerinden olan James Moll tarafından yönetilmiş, Jane Beallor da yapımcılığı üstlenmişti. Vakıf, 1990'ların ortasında proje kapsamında 66 ülkeden tam 44 dilde 56 bin kurtulanın ifadelerini kaydetmişti. Bugün bu değeri biçilmez kayıtlar, vakfın gurur kaynaklarından biri.

Vakıf, dünyada gerçekleşen başka vahşetlere tanıklık etmiş insanların ifadelerini almaya devam ederek, önemli bir arşiv olma özelliğini sürdürüyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR