İsrail´den Mısır´a 13 yıl sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk ziyaret

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi pazar günü Kahire´yi ziyaret ederek 13 yıl içinde Mısır´a giden en üst düzey İsrail yetkilisi oldu.

Dünya
31 Mayıs 2021 Pazartesi

Aşkenazi'nin ziyareti, Mısır'ın arabuluculuğunda sona eren İsrail ile Hamas çatışmasının ardından yapılan resmi, uzun vadeli ateşkes sonrası gerçekleşti. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Aşkenazi'yi ateşkesi, Gazze’ye yapılacak yardımları ve İsrail-Mısır arasındaki ikili ilişkileri görüşmek için davet etti.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi, Gazze’nin yeniden yapılanması için 500 milyon dolar hibe sözü verdi.

Bakan Aşkenazi görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Mısır ve İsrail arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirme konularının yanı sıra doğrudan uçuşların başlamasının da ele alındığını ifade etti. Aşkenazi, Mısır’ın güvenlik ve istikrar konuları ile bölgede barışın korunması ve genişletilmesi için önemli bir bölgesel müttefik olduğunu vurguladı.

Bakan Aşkenazi ayrıca Gazze'nin kaderinin Hamas'ın 2014'ten beri ellerinde tuttukları iki İsrail askeri, Teğmen Hadar Goldin ile Çavuş Oron Şaul’u ve İsrailli iki sivil olan Etiyopya asıllı Avera Mengistu ve Arap asıllı Hisham al-Sayed’in geri verilmesine bağlı olduğunu vurguladı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz geçen hafta yaptığı açıklamada, İsrailli askerlerin ve sivillerin serbest bırakılana kadar Gazze'nin tam olarak yeniden inşasına veya insani olmayan herhangi bir yardımın girişine izin vermeyeceğini belirtmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR