Polonya Cumhurbaşkanı Şişli´de, Yahudileri kurtaran diplomatın anıtının açılışını yaptı

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda, Yahudileri Holokost´tan kurtaran dönemin Polonya İstanbul Başkonsolosluğu misyon şefi Wojciech Rychlewicz´in anısına İstanbul´un Şişli semtindeki Latin Katolik Mezarlığı´na yapılan anıtın açılışını yaptı.

Toplum
27 Mayıs 2021 Perşembe

Rychlewicz, 1936 ila 1941 yılları arasında İstanbul'da görev yaptığında, Nazilerden kaçan en az 5.000 Yahudi mülteciyi, Katolik Hristiyan olarak gösteren sahte sertifikalar vererek kurtulmalarına yardımcı olmuştu.

Yahudi mültecilerin güvenli bir şekilde Filistin topraklarına ve Güney Amerika’ya gidişine olanak sağlayan misyon şefi, Polonya hükümetine de eş zamanlı bilgi vermişti.

1942'de Filistin topraklarında Nazilere karşı bir Polonya direniş hareketi olan Anders Ordusu'na katılan Rychlewicz, milyonlarca insanın hayatını kaybettiği kanlı savaştan sonra teğmen olarak emekli oldu. Rychlewicz, 1947’de yerleştiği Londra'da, 8 Aralık 1964'te yaşamını yitirdi.

Resmi bir ziyaret kapsamında İstanbul'da bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Duda, 25 Mayıs'ta Rychlewicz’in anıtına çiçek bıraktı.

Anıtın açılışında Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva da yer aldı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR