Ali Koç: “Karşı karşıya olduğumuz bir diğer salgın da nefret söylemi ve ne yazık ki aşısı yok”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş´a mektup yazarak, kendisini Düzce´de bir camide eleştiren Müftü Şaban Soytekinoğlu´na cevap verdi.

Toplum
26 Mayıs 2021 Çarşamba

Düzce'de Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, geçtiğimiz hafta, Filistin-İsrail olaylarında değindiği vaazında, Selanik göçmenleri de dile getirmiş ve “Yüzde 90’ı Sabetayist. Aslında Müslüman değil” demişti.

Vaazında isim vermese de bazı kişileri suçlayan Müftü, “Bunlar dünyanın neresinde olursa, şu an ses çıkarmadıklarına bakmayın, İstanbul'da gezi olaylarında otellerinde insanları barındıran kimdi? Gene Yahudiler idi. Şu an bir şirketin bir takımın başkanı. Bunlar gücü, kuvveti eline geçirdiği zaman size de aynısını yaparlar” demişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaşanan gelişmeler üzerine Soytekinoğlu’nu açığa aldı.

Müftünün hedefindeki isim olan Ali Koç da, bu gelişmeler üzerine Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a bir mektup yazdı. Koç, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Kutsal mekanımız olan camilere bu nefret söylemini taşımak, hem de tamamen yalan yanlış bilgilerle ve iftiralarla bunu yapmak, hem çok üzücü hem de ürkütücü.

İnsanlığın barışını savunması gereken bu zor günlerde umut aşılaması ve birleştirmesi beklenen bir din görevlisi nasıl bu kadar sorumsuzca davranabilir? İnanın bir cevap bulamıyorum.

Dünyanın çok uzun zamandır karşı karşıya olduğu bir diğer salgın da nefret söylemi ve ne yazık ki bu salgınla mücadele edebileceğimiz bir aşı da yok.

Ancak hep birlikte bu kişilere asla geçit vermeyerek nefret söyleminin olağanlaşmasına müsaade etmeyerek ve tolerans göstermeyerek anlamlı bir yol alabiliriz. Bu her şeyden önce çocuklarımıza karşı sorumluluğumuzdur diye düşünüyorum.

Kul hakkına girmeden, yalan söylemeden, iftiradan sakınarak yaşama sorumluluğuna sahip bir ailenin temsilcisi olarak derinden hissettiğim gönül kırgınlığımı sizinle paylaşmak istedim.”

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR