Ateşkes sonrası ABD Dışişleri Bakanı Blinken´dan Ortadoğu gezisi

Ortadoğu gezisi öncesinde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, pazar günü ABD´nin İsrailliler ve Filistinliler için iki devletli çözüme verdiği desteği tekrar teyit etti.

Toplum
24 Mayıs 2021 Pazartesi

İsrail ile Hamas arasındaki 11 günlük çatışmanın 21 Mayıs'ta ateşkese bağlanması sonrası, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan Ortadoğu turu açıklaması geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, Blinken'ın İsrail, Filistin ve Ortadoğu’daki meslektaşları ile görüşmek için önümüzdeki günlerde bölgeye gideceğini duyurdu.

Blinken, ABD Başkanı Joe Biden'ın talebi üzerine Kudüs, Ramallah, Kahire ve Amman'a giderek ateşkesi pekiştirme çabalarını desteklemek için taraflarla görüşeceğini duyurdu. Dışişleri Bakanı, "ABD, çatışmaların bitmesi ve gerilimin düşmesi için yoğun diplomasi yürütmüştür" hatırlatmasını yaptı.

Blinken, ABC kanalının "Bu Hafta" programında yaptığı açıklamada, ‘‘Olumlu bir değişim yoksa ve özellikle Filistinlilerin daha onurlu ve daha umutla yaşamalarına yardım etmenin bir yolunu bulamazsak, çatışmalar muhtemelen tekrarlanacak ve bu kimsenin çıkarına uygun olmaz’’ dedi.

ABC'de Biden yönetiminin Filistin halkına yardım gönderirken bu yardımın Hamas’a gitmemesini nasıl sağlayacakları soruldu. Blinken cevap olarak, ‘‘Devlet otoriterleriyle değil geçmişte çalıştığımız, güvenilir ve bağımsız taraflarla çalışacağız’’ ifadelerini kullandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR