Ağrısız Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır? Uzm. Dr. Murat Konakçı Anlatıyor!

Sağlık
5 Mayıs 2021 Çarşamba

Zen Poliklinik hekimlerinden ´´Uzm. Dr. Murat Konakçı, ağrısız saç ekimi, sedasyonlu anestezi ve saç ekimi sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili detaylı bilgi aktardı. Uzman doktor, saç ekimi için klinik seçiminin başarının temel anahtarı olduğunu söylüyor.´´

Günümüzde kellik problemi ile karşı karşıya kalan erkekler başta olmak üzere pek çok birey, saç ekimi sayesinde daha genç bir görünüme kavuşmanın hayalini kuruyor. Ne var ki, başarı oranı yüzde 99’a kadar varan saç ekimi prosedürlerini ağrı ve acı endişesi sebebiyle tercih edemeyen pek çok birey de mevcut. Günümüzde bu endişeleri gideren ve gelişmiş teknoloji ve yeni nesil anestezi yöntemleri, ağrı ve acı ihtimalini sıfıra indirgeyen sedasyonlu saç ekimini mümkün kılıyor.

Sedasyonlu Anestezi ile Sıfır Ağrılı Saç Ekimi Mümkün

Ağrısız saç ekimi, saç ekimi operasyonu öncesinde hafif dozda uygulanan anestezik ve analjezik ilaçlar ile, ekilecek alana uygulanan lokal anestezi sırasında hissedilebilecek rahatsızlık hissini kişinin yaşamamasını ve uzun süren operasyon sürecini rahatlamış olarak geçirmesini sağlar.  Kişi ağrı ve acıyı hatırlamaz. Bilinci açıktır, iletişim kurabilir, hafif bir uyku hali ile sureci en konforlu haliyle deneyimler. Smooth Fue adı da verilen bu yöntem son zamanlarda oldukça ilgi görmekte ve daha huzurlu bir saç ekim sürecinin oluşmasına fayda sağlamaktadır.

Anestezi uzmanı tarafından uygulanan sedasyon ve ardından uygulanan lokal anestezi ile saçların ekilmesi ve deri üzerinden greftlerin toplanması sırasında hissedilebilecek ağrı hissi ortadan kalkar. Günümüzde çok sayıda saç ekim yönteminin FUE’nin alt metotları olduğunu söylemek mümkün. FUE, DHI ya da Safir FUE gibi yöntemlerin tamamında, ekimi tamamen ağrısız hale getiren prosedür aynıdır: Greftlerin toplanmasından önce hafif bir sedasyon ardından lokal anestezi uygulanır. Daha sonra belirlenen bölgeden (genellikle biz doktorların tercihi ense köküdür) greftler toplanır. Toplamanın ardından tercih edilen saç ekim yöntemine bağlı olarak belirli adımlar izlenir. Örneğin DHI yönteminde Choi Implanter Kalem adı verilen özel bir araç ile ek bir kanal açma işlemine gerek olmadan doğrudan greftler ekilmeye başlanır. Klasik FUE yönteminde ise öncelikle kanallar açılır, daha sonra ekim her bir greftin teker teker bu kanallara yerleştirilmesi ile tamamlanır.

Saç Ekiminde Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Saç ekimi işlemi gelişmiş cihazlar ve başarı oranı kanıtlanmış yöntemler ile güçlü sonuçların alınabildiği bir cerrahi tedavi. Elbette bu başarıyı etkileyen temel faktörlerin de yerine getirilmesi gerekiyor.

Günümüzde kişinin açıklık alanı, saç köklerinin toplanacağı donör bölgesinin yeterliliği, saç ve kafa derisi yapısı, kişinin yaşı, doktorun uygun saç çizgisini belirleme konusunda gösterdiği profesyonellik, ekim boyunca kullanılan cihazların kalitesi, ekim açısı, tercih edilen yöntemin hastanın saç kaybı problemine uygunluğu gibi çok sayıda faktör, ekim sonrası başarıyı etkilemektedir.  

Alanında uzman doktorlar, saç köklerinin toplanacağı donör bölgesinin yetersiz kalması durumunda – (Vücüt kılları ile Saç Ekimi) Body Hair Transplantation tekniğini kullanabilmekte, ense donör alanına ek olarak sakal ve göğüs bölgesinden alınan köklerle, geniş alanlara ekim için genellikle FUE’yi tercih etmekte, dar alanlara yapılması istenen dolgun ekimler için ise DHI’yi kullanmaktadır. Elbette yöntem ve süreç hakkında en iyi karar doktorunuz tarafından detaylı bir saç analizi sonrasında verilebilir.

Saç ekimi mutlaka bir doktor eşliğinde ve sağlık kuruluşunda gerçekleşmeli.

Saç ekiminin yalnızca verimli olması için değil, aynı zamanda güvenli de olabilmesi için mutlaka bir doktor gözetiminde gerçekleştirilmesi gerekir. Doktor ve saç ekimi uzmanları eşliğinde gerçekleşecek olan tedavide her adım, doktorun sorumluluğundadır. Bu sayede işlem sırasında gerçekleşebilecek olası komplikasyonlardan, enfeksiyon, başarı oranı düşüklüğü gibi problemlerden korunmuş olursunuz. Tıbbi açıdan acil bir müdahale gerektiğinde operasyonun tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda yapılması ve doktor gözetimde olması kişinin güvenliği için önem taşımaktadır.

 Saç Ekimi Çizgisinin Belirlenmesi ve Ekim Açısı Sanıldığından çok daha önemli

Saç ekimi sonrasında ekilen tellerin uzamaya başlaması ve kalıcı şekilde kafa derisine adapte olması harika bir haber. Ne var ki, saç ekimi başarısı yalnızca buna bağlı değil. Yapay görünümlü, kişinin kafa yapısına ve alın çizgisine uymayan, gereğinden fazla dik ya da fazla yatay dikilen greftler işlem sonu görüntüden hiç memnun olmamanıza sebep olabilir. Dolayısıyla yeterince deneyimli ve alanında eğitimini tamamlamış bir ekipten hizmet almanız oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Planlayan Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Saç ekimi, sonuçlarını hemen tedavi sonrasında görebileceğiniz bir işlem değildir. En iyi sonuçlar için ekilen greftler ve ekim yapılan kafa derisinin birbirine uyum sağlamasını beklemek, bu uyum sırasında gerçekleşen şok dökülme, büyüme ve uzama süreçlerinin gerçekleşmesine izin vermek gerekir.  Saç ekiminden sonra ilk bir ay saçların yüzde 80’inden fazlası dökülür. Daha sonra ise ilk etkileri üçüncü ve dördüncü ayda görülebilecek olan uzamalar başlar. Standart ve başarılı bir saç ekimi prosedüründe ilk bir yıl, saçların nihai görünümüne ulaşması için gerekli olan süredir.

Saç Ekimi Sonrası Takip Hizmetleri

Saç ekimi yaptırmayı planlayan bireylerin klinik seçiminde bir yıllık takip ve destek hizmetini de veren bir kurum seçmeleri oldukça önemlidir. Doktorunuzun ekim sonrası yaşadığınız herhangi bir problemde iletişime geçilebilecek bir uzman olması, periyodik kontrollerle büyüme sürecinde olan saça gerekli desteklerin sağlanması, en az saç ekimi gerçekleşirken kullanılan yöntemler kadar değerlidir.

Uzman Doktorlar ile Gerçek Sağlık Kuruluşları

Alacağınız hizmetin profesyonelliği açısından, tercih edeceğiniz kliniğin bir sağlık kurumu olması gerekmektedir. Estetik amaçlı operasyonları gerçekleştirme vaadi ile hizmet satan fakat bünyesinde doktor bulundurmayan kurumlar, sizlere aradığınız güveni ve sağlıklı prosedürü sunamaz.

Detaylı Saç Analizi, Greft Hesaplama ve Daha Fazlası

Saç ekimi için gittiğiniz kliniğin sizin saç probleminize, açıklık alanınıza, donör bölgenizin yeterlilik oranına göre kişiselleştirilmiş bir plan üretiyor olması, işlemden alacağınız verimi arttırabilir. Yapılacak olan detaylı saç analizi uygun yöntemin belirlenmesinden greft sayısının hesaplanmasına kadar tüm süreçleri içerir. Bu sayede alacağınız hizmetin sağlayacağı verim de garanti altına alınmış olur. ‘’Herkes için tek bir sabit çözüm’’ sunulan kurumlardan kaçınmanızı tavsiye edebilirim.

Türkiye Saç Ekimi İçin Neden Tercih Ediliyor?

Türkiye, saç ekim olanakları dolayısıyla sağlık turizminin oldukça yoğun şekilde yapıldığı merkezlerden bir tanesidir. Hem yurt içinden hem de yurt dışından pek çok birey, modern kliniklerin gelişmiş yöntemlerinden yararlanarak görünümlerini baştan aşağı değiştirmeyi talep ediyor. Özellikle sağlık turizmi çerçevesinde verilen saç ekim hizmetleri, Türkiye’nin modern ve gelişmiş cihazlar kullanan kliniklerinin Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha düşük bir fiyat talep etmesi dolayısıyla yoğun ilgi görüyor.

Yıllardır büyüyen saç ekimi sektöründe doktor ve kliniklerin de her geçen gün daha çok deneyim kazandığını söylemek mümkün. Özellikle bilgi ve donanımını her zaman güncel tutan klinik / doktorları tercih ederseniz, alacağınız hizmetin güvenilirliğinin daha da artması mümkün oluyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün