DR. MELİKE KÜLAHÇI ´Saç ekimi ve saç tedavileri hakkında merak edilenleri açıklıyor´

Sağlık
24 Nisan 2021 Cumartesi

Sürekli duyduğumuz ama nasıl olduğunuz bilmediğimiz saç ekimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı’ya sorduk.

Dr. Melike Külahçı son 25 senedir, saç ekimi alanında 10 bin operasyon gerçekleştirmiş, 20'den fazla doktor ve 100'ün üzerinde hemşireye bu konuda eğitimler vermiştir.

 • Erkeklerin saçları neden dökülür?

Erkek saçı androgenetik dökülmeye uğruyor. Bu, saç köklerinin bazı hormonlardan özellikle testosterondan kötü etkilenmesi demek. Testosteron hormonu işini bitirip DHEA adındaki kimyasala dönüştüğünde, saç köküne bir zehir üretilmiş anlamına geliyor. Bu, bazılarında daha çok, bazılarında ise daha az üretiliyor. Ancak daha önemli olan konu, saç kökündeki reseptör. Eğer genetiğinizde bu kimyasalı zehir olarak algıla şeklinde bir programlama varsa saç kökü dökülüyor. Bu algı azsa, saçınız azar azar dökülse de 60’a kadar idare ediyor. Eğer hiç yoksa, istediği kadar hormon üretilirse üretilsin, saçlı doğup saçlı ölürsünüz.

Bir de dökülme, sanıldığı gibi baba ile aynı ya da ailedeki gibi olmuyor. Çünkü anne ve babadaki genler birleşiyor ve yeni bir gen haritası ortaya çıkıyor. Tabii babanız gibi de olabilirsiniz. Bu tamamen baskın olup olmamakla ilgili….

 • Hangi yaş aralığında saç ekimi yapılır?

18 yaşını geçmiş sağlıklı bireylere saç ekimi yapılabilir. Genellikle 30 yaşın üzerindeki 100 erkeğin 70’i saç dökülmesine ilişkin sorun yaşamaktadır. Bu %70’in 1980’li yıllarda sadece %10’u saç cerrahisine başvururken, bugün saçsız erkeklerin %25’i cerrahiyle tedaviye ilgi duymaktadır. Günümüzde en çok 28-48 yaş arası erkeklerin saç ekimine rağbet ettiğini görüyoruz.

 • Saç ekimi için güvenilir ve kaliteli bir kliniği nasıl bulabilirim?

Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlar:

-Sonuçların Kontrolü: Daha önce aynı klinikte operasyon geçirmiş bir hastayı yüz yüze görmeniz önerilir.

-Kliniğin Kontrolü: Konusunda uzman bir klinik tercihi herhangi bir hastane tercihinden daha güvenilir olabilmektedir. Klinikler konusunda daha deneyimli ve uzman bir kadro vaat eder. Operasyon, konusunda uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

-Doktor Seçimi: Operasyonunuzu yapacak olan doktorun bu konuda deneyimli olmasına dikkat edilmelidir.

-Saç analizi ve muayenelerin kimler tarafından yapıldığı: Saç muayenenizin uzman bir doktor tarafından yapılmasını öneririz.

 • Saç ekiminde operasyon süreci nasıl işliyor?

20 ile 40 dakika arasında süren ilk muayene bir doktor tarafından yapılıyor. Verici alan dediğimiz bölgede bulunan saç kökleri, sorunlu alanı kaplayabilecek kadar çoksa randevu ayarlanıyor. Sabah 08:30’da merkezde başlayan operasyon, yaklaşık olarak 16:00’da bitiyor. Lokal anestezi uygulanarak 2.5 saat sürecek bir kök çıkartma işlemi yapıyoruz. Hasta, anestezi yapıldıktan sonra ilk 3 dakika çimdiklenme gibi bir his yaşıyor; ancak sonrasında hiçbir şey hissetmiyor. Uzanmış olduğu için kulaklığı ile müzik dinleyebilir ya da isterse uyuyabilir. İşlem bitince yarım saatlik bir ara veriyoruz.

Yarım saat sonra, bu kez oturur vaziyette iken saçlandırılacak alana, mikroskobik kanallar açıyoruz. 4 saat süren bu işlemde, her kanala bir kıl kökü yerleştiriliyor. Saç ekiminin en önemli kısmı burası; çünkü bu işleme göre saçlarınızın doğal görünmesi sağlanıyor.

 • Ekilen bu saçlar ne kadar dayanıyor?

Canlı saç foliküllerinin nakledildiği çağdaş cerrahi yöntemlerin en büyük avantajı nakledilenlerin kişinin kendisine ait, canlı ve büyümekte olan saçları olmasıdır. Bu operasyonların sonuçları kalıcıdır. Cerrahi tedavi süreci tamamlandıktan sonra, ömrünün geri kalan kısmında, kişinin saç dökülmesi dert etmesine gerek yoktur.

 • Peki bu işlemde mevsim önemli mi?

Saç ekimi her mevsimde yapılabilir. Kış mevsimi sadece ilk haftayı şapka ya da bere ile kafasını gizleyerek geçirmek isteyenlerin işini kolaylaştırabilir. Bu arada, operasyonun ertesi gününden itibaren şapka ya da bere her şeyi giyebilirsiniz. Ağrı ya da sızı beklenmemektedir.

 • Saç nakli dışındaki saç tedavileri nelerdir?

Erken evre saç dökülmesi ve dansite problemi yaşayan erkek ve kadın hastada gerek kan dolaşımını hızlandırması, gerekse yeni saç tellerinin çıkışını teşvik etmesi ve var olan saç tellerini güçlendirip dökülmeyi yüksek oranda yavaşlatması gibi çoklu etkilerinden dolayı aşağıdaki işlemler önerilebilir.

Platelet Rich Plasma kelimelerinin kısaltılması olan PRP, hastanın kendi kanından elde edilen Platelet isimli kan hücreleri doku tamiri ve yara iyileşmesinden sorumlu olduklarından incelmiş saç köklerini de doğal olarak uyarmakta, böylece PRP tedavisi ile kan dolaşımının hızlanmasına, saçlı deri dokusu ve içindeki saç köklerinin onarılmasına yardımcı olmaktadırlar.

Dolgulu PRP uygulamasında ise standart PRP içerisine saçı yeniden yapılandıracak 100’den fazla peptid içeren serum ilave edilmektedir. Bu da erken evre saç dökülmesi için etkili olmaktadır.

Reversa saç dökülmesinde seyrelme bir ileri evreye geçmiş ise bu uygulamayı yapmaktayız.

Mezoterapi, saç lazeri ve PRP işlemlerini içeren bu uygulama dökülme ve dansite problemlerinde etkili olabilmektedir. Doktor tarafından hastanın ihtiyacına göre 1 ya da 3 aylık periyotlarda önerilmektedir.

Özellikle kadın tipi saç dökülmelerinde de tercih edilebilir.

 • Özellikle erkekler tarafından büyük merak konusu olan saç ekimi sonrası süreçte yanlış bilinen doğrular nelerdir?
  • Saç girişimi geçirdiğim akşam yatmak yanlıştır, geceyi oturarak geçirmeliyim. (Yanlış)
  • Ekim gecesi yüksek bir yastıkla rahatça uyuyabilirsiniz. (Doğru)
  • Saç ekimi sonrası çok ağrılıdır ve yüzüm şişer. (Yanlış)
  • Operasyon sonrasında titiz bir medikal hazırlık ve doğru düzenlenmiş ilaçlarla ağrı ve şişme olmayacaktır. (Doğru)
  • Saç ekiminden sonra 1 ay evden çıkamam. (Yanlış)
  • Fiziksel olarak 6-8 gün sonra rahatça sosyalleşmeye başlar. (Doğru)
  • Ekilen saçlar önce dökülür, ne kadarı çıkacağı belli olmaz. (Yanlış)
  • Saç ekimi doğru teknik ve yöntemlerle yapılmışsa %90 oranında kök yaşayacak ve ekilen saçların bu verimde uzaması gerçekleşecektir. Bunun için 6 ay sabretmek gerekmektedir. (Doğru)

 Transmed Saç ve Estetik Cerrahi Tıp Merkezi Fulya Sok. No. 7 34330 İç Levent, İstanbul/Türkiye +90 212 281 13 00 www.transmed.com.tr

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün