Şaşaadan uzak bir Oscar gecesi

İki ay ertelenen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olması açısından farklı gösteri merkezlerinden yayınlanan 93. Oscar Töreni çeşitlilik açısından tarihin en tatmin edici töreni olarak sevindirdi ve kırmızı halıda yeniden büyüleyici görüntülere tanıklık edildi ancak alışılagelmiş eğlenceli anların ve ihtişamlı şovların eksikliği geceyi sönük kıldı. Geçmiş yıllara kıyasla Yahudi asıllı kazananların azlığı ise kayda değerdi.

Selin KANDİYOTİ Kültür
28 Nisan 2021 Çarşamba

Salgınla geçen bir yılın ardından merakla beklenen ve Dolby Tiyatrosundan Los Angeles’ın tren istasyonu olan Union Station başta olmak üzere çeşitli merkezlere taşınan Oscar töreninde 170 seyirci ve yalnızca bir refakatçı getirebilecekleri söylenen adaylar sosyal mesafeyi koruyarak bir araya geldi. Oscar tarihinde ikinci kez bir kadın (ilki, Kathryn Bigelow ‘The Hurt Locker’ - 2010) En İyi Yönetmen Ödülünü aldı. Chloe Zhao, ‘Nomadland’ filmiyle tarihe aynı zamanda bu ödülü alan, ilk beyaz ırktan olmayan kadın olarak geçti.

Gecede geçmiş yıllardan farklı olarak Yahudi kökenli az sayıda kazanan vardı. Zaten Yahudi sanatçılar adaylar arasında pek yoktu. ABD’nin batısında evsiz göçmenlerin portrelerini çizen ‘Nomadland’ En İyi Film Ödülünün de sahibi olurken Yahudi yapımcısı Peter Spears’a heykelcik kazandırdı. Spears, 2017 yapımı ‘Call Me By Your Name’ filminin de yapımcılığını üstlenen bir aktör.

Sacha Baron Cohen, En İyi Uyarlanmış Senaryo kategorisinde devam filmi olan Borat ile zafere ulaşamadı. Onun yerine ödülü ‘The Father’ filmiyle aynı isimdeki tiyatro oyununun yazarı Florian Zeller aldı. Sacha Baron Cohen, En İyi Yardımcı Erkek kategorisine ise ‘The Trial of The Chicago 7’ filminde Yahudi aktivist Abbie Hoffman’ı canlandırdığı rolü sayesinde aday gösterilmişti ancak ödülü kucaklayan isim ‘Judas and the Black Messiah’ filmindeki rolüyle Daniel Kaluuya oldu.

89 yaşındaki Ann Roth, ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ filmi ile En İyi Kostüm Tasarımı Ödülünü alan isim olurken aynı zamanda Oscar kazanan en yaşlı iki kişiden biri oldu. Call Me By Your Name filmi ile En İyi Uyarlanmış Senaryo Ödülünü kazanan James Ivory de 89 yaşındaydı. Roth yüzden fazla film ve tiyatroda kostüm tasarlamış, son 50 yılın en saygı duyulan işlerine, ‘Midnight Cowboy’, ‘The English Patient’, ‘To Kill a Mockingbird’ vs. imza atan bir isim…

Ann Roth, 89 yaşında heykelciğin sahibi oldu

Kısa Film kategorisinde aday gösterilen ve İsrail’de siyah göçmenlere karşı önyargıyı konu edinen İsrailli film ‘White Eye’ evine Oscar ile dönemedi. Kazanan ‘Two Distant Strangers’ adlı film oldu.

Altın Küre Ödüllerinde ‘En İyi Senaryo’ dalında ödül alan Aaron Sorkin’in 1968 protestolarını anlatan filmi ‘The Trial of the Chicago 7’ altı dalda Oscar’a adaydı. Sorkin’in kendisi de ‘En İyi Senaryo Oscar Ödülü’ne aday gösterilmişti ancak film gecede hiçbir ödülü kazanamadı.

Yahudi şarkı yazarı Diane Warren, on ikinci kez Oscar’a aday gösterildi ancak yine ödülü kazanamadı. Sophia Loren’in bir Holokost kurtulanını canlandırdığı film ‘The Life Ahead’ için ‘Seen’ adlı bir şarkı yazan Warren, En İyi Orijinal Şarkı kategorisinde ödülü ‘Judas and the Black Messiah’ filminin şarkısı ‘Fight For You’ya kaptırdı.

Efsanevi Yahudi senaryo yazarı Herman Mankiewicz hakkındaki David Fincher imzalı film Mank tam on dalda Oscar adayıydı fakat yalnıza iki ödül - En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Yapım Tasarımı Ödüllerini - kazanabildi.

Bu yıl hayatını kaybeden Hollywood emektarlarının anıldığı ‘In Memoriam’ bölümünde birkaç Yahudi ünlü isme yer verildi. Bu isimler arasında Carl ReinerJerry StillerJoel SchumacherJoan Micklin SilverGeorge SegalSumner RedstoneRonald Harwood ve Walter Bernstein yer aldı.

İnsani uğraşları için ödül kazanan film yapımcısı Tyler Perry ödülü alırken yaptığı konuşmada nefretle mücadeleden ve ilham kaynağı olan annesinden bahsetti. Bir defasında annesinin çalışması gereken saatte evde olduğunu görüp bunun sebebini sorunca annesinin çalıştığı Yahudi cemaati merkezine gelen bir bomba tehdidi yüzünden eve gönderildiğini anlatan Perry, böyle bir yerin havaya uçurulmak istendiğini anlamadığını sözlerine ekledi.

 

Tyler Perry

Guardian gazetesinin yapımını üstlendiği ‘Colette’ adlı kısa belgesel gecede bu dalda kazanan eser oldu. Fransa’da Nazilere karşı direnen yüzde birlik bir kesimin mensubu olan genç bir kadının cesaretini anlatan belgesel aynı zamanda Colette’in erkek kardeşinin Nazi kampında öldürülmesini ve büyükbabası ile büyükannesinin evlerinde Yahudi bir aileyi saklamasını ve onlarla kurdukları dostluğu da konu alıyor. Anlatı Colette’in kardeşinin öldürüldüğü kampı ziyareti ve dolayısıyla acı dolu geçmişi ile yüzleşmesini de içeriyor.

 

Zendaya

  

Margot Robbie

                                                           

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR