İsrail başbakanlarını canlandıran 7 Hollywood yıldızı

Shira Haas´ın ´Lioness´ adlı dizide, İsrail´in efsanevi eski başbakanı Golda Meir´i canlandıracağı haberinin ardından, nisan başında Helen Mirren´ın aynı İsrail başbakanını bir filmde canlandıracağının açıklanması üzerine İsrail´in başbakanlarını resmeden diğer yıldızları hatırlayalım.

Selin KANDİYOTİ Kültür
21 Nisan 2021 Çarşamba

ABC televizyon kanalı için çekilmiş ‘Victory at Entebbe / Entebbe’de Zafer’ filmi İsrail ordusunun Uganda havaalanında 100’den fazla rehineyi kurtarma operasyonunu konu alıyor. Filistinli teröristlerin Tel Aviv’den Paris’e giden uçağı kaçırması ve bir hafta boyunca 250 yolcuyu rehin tutması, bir temmuz akşamı İsrailli komandoların teröristleri ve işbirliği yapan Ugandalı askerleri öldürmesiyle sona ermişti. Filmde henüz yalnızca memleketi İngiltere’de tanınan 39 yaşındaki Anthony Hopkins, dönemin başbakanı Yitzhak Rabin’i canlandırıyordu. Richard Dreyfuss, operasyon sırasında hayatını kaybeden, şimdiki İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kardeşi ‘Yoni’ rolünü üstleniyordu. Kirk Douglas ve Elizabeth Taylor, Air France uçağındaki Yahudi bir çifti oynarken, İsrail’in o dönemki savunma bakanı Şimon Peres’e Burt Lancaster hayat veriyordu. Bu kadar şöhreti bir araya toplayan yönetmen ise ünlü dil bilimci ve siyasi teorisyen Noam Chomsky’nin Emmy Ödüllü kuzeni Marvin Chomsky idi.

Peter Finch: Yitzhak Rabin – ‘Raid on Entebbe’ (1977)

NBC kanalı için yapılan film önceki filmden yalnızca bir ay sonra yayınlandı. Film 1978 Altın Küre Ödüllerinde ‘En İyi Televizyon Filmi Ödülü’ne layık görüldü. Kastında bu kadar yıldız barındırmayan Ocak 1977 tarihli film Peter Finch’in parlak kariyerinin son filmiydi. Finch, 14 Ocak 1977’de, filmin galasından beş gün sonra 60 yaşında vefat etmişti. 1976’da yayınlanan ‘Network’ adlı başka bir filmiyle Finch, o güne dek ilk kez ölümünden sonra En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü kazanan bir aktör olarak tarihe geçmişti. Aynı şekilde tam 30 yıl sonra Heath Ledger ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Ödülü’nü ölümünden sonra alacaktı.

Ingrid Bergman: Golda Meir – ‘A Woman Called Golda’ (1982)

Efsanevi aktris Ingrid Bergman biyografik film ‘A Woman Called Golda / Golda Adında Bir Kadın’ filmindeki başarısı ile ölümünden sonra Emmy ve Altın Küre Ödülleri ile ‘En İyi Kadın Oyuncu’ kategorilerinde yüceltilmişti. Ödülleri kabul etmek kızı Pia Lindstrom’a düşmüştü. Filmde Golda Meir’in eşini Yahudi aktör Leonard Nimoy canlandırıyordu. Oyunculuğu ile Nimoy, Emmy adaylığı kazanmıştı. Film nisan ayında vizyona girmiş, Bergman ise göğüs kanseri nedeniyle ağustosta hayatını kaybetmişti.

Barry Morse: Menahem Begin – ‘Sadat’ (1983)

Barry Morse en çok 1960’larda oynayan ‘The Fugitive / Kaçak’ adlı suç drama dizisi ile tanınıyor. 2018’de hayatını kaybeden İngiliz aktör bu dizi dışında birçok kez televizyonda boy göstermiş fakat ismi az bilinen bir oyuncu olarak kaldı. Morse ‘Sadat’ filminde Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat ile tarihi barış anlaşmasına imza atan İsrail’in altıncı Başbakanı Menahem Begin’i canlandırıyordu.  Sedat barıştan iki yıl sonra 1981’de suikasta uğrayarak öldürülmüştü. İki bölüm halinde yayınlanan dört saatlik televizyon filmi, Mısır’da Sedat’ın Arap olmayan bir siyahi oyuncu tarafından canlandırılmış olması gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Lynn Cohen: Golda Meir – ‘Munich’ (2005)

Steven Spielberg’in en çok ses getiren filmlerinden biri olan, ‘Munich’ 1972 Münih Olimpiyatları sırasında yaşanan terör vahşetini gözler önüne seriyor. Film Filistinli teröristlerin 11 İsrailli atleti ve koçlarını işkence ederek öldürmesini konu alıyor. Yıldızlar geçidi olan filmde (Eric Bana, Daniel Craig, Ciaran Hinds) Yahudi aktris Lynn Cohen, Golda Meir’i canlandırıyor. Cohen şubat ayında çevrimiçi platformlarda yer bulan, türünün tek örneği olan ve odağına Ortodoks Yahudi mistisizmini ve ritüellerini koyan 2019 yapımı korku filmi ‘The Vigil’de rol alıyor.

Lior Ashkenazi: Yitzhak Rabin – ‘7 Days in Entebbe’ (2018)

Entebbe hikayesine farklı bir bakış açısı sunan ve eleştirilere maruz kalan filmde dünya çapında üne kavuşan İsrailli Lior Ashkenazi, Yitzhak Rabin’i canlandırıyor. Filmde konu teröristlerle işbirliği yapan ve farklı fikirlerde olan iki Alman’ın üzerinden yürüyor. Rosamund Pike ve Daniel Bruhl ise bu iki Alman’ı canlandırıyor. Ashkenazi, İsrail’de 2020’nin en çok seyredilen dizilerinden olan ve HBO Max’da yayınlanan Yom Kipur Savaşını anlatan ‘Valley of Tears’ adlı dizide başrolde oynuyor.

Simon Russell Beale: David Ben Gurion – ‘Operation Finale’ (2018)

1980’lerden beri, Beale İngiltere’nin en çok bilinen tiyatro oyuncularındandı. Son 20 yıldır Hollywood filmlerinde rol kapan Beale, ‘The Deep Blue Sea’, ‘My Week With Marilyn’ ve ‘The Death of Stalin’ dramlarında görüntülendi. 2018’de Beale, Mossad’ın, Holokost’un fikir babası olan Adolf Eichmann’ı Arjantin’de yakalama çabalarının anlatıldığı ‘Operation Finale’ filminde İsrail’in ilk başbakanı Ben Gurion’u canlandırdı. Eichmann’a hayat veren aktör ise Oscar Ödüllü Ben Kingsley idi. Film eleştirmenlerce beğeni toplayamamıştı.

Kaynak: https://www.jta.org/2021/04/09/culture/before-helen-mirren-plays-golda-meir-here-are-7-other-stars-who-have-played-israeli-prime-ministers

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR