Ukrayna´daki tarihi sinagog Yahudilere geri devredilecek

Ukrayna, Nazilerin kısmen yok ettiği ve Sovyetlerin bir spor okuluna dönüştürdüğü sinagogdan geriye kalanları Lutsk Yahudi Cemaatine hediye edecek.

Dünya
26 Nisan 2021 Pazartesi

Ukrayna’da bir yetkili geçen hafta Suspilne haber sitesine verdiği demeçte, eski Lutsk Sinagogu'nu,  Lutsk Yahudi Cemaatine hediye edileceğini açıkladı. 

Eski sinagog kötü durumda ve yenilenmesi için milyonlarca dolar gerekiyor. Yerel bir Yahudi cemaatin lideri olan Hanna Matusowska, cemaatin binayı yenilemek ve aynı zamanda müze işlevi gören bir sinagog olarak yeniden açmak için para toplayacağını açıkladı. 

Bir ortaçağ kalesini anımsatan sinagog, Londra merkezli Yahudi Mirası Vakfı'na göre bir kale olarak da hizmet vermek için inşa edilmiş birkaç Yahudi ibadethanesinden biri. 

1942'de Alman işgal güçleri, 1626'da inşa edilen sinagogun bazı kısımlarını tahrip etmişti. Daha sonra Sovyetler, binayı spor tesisi olarak yeniden inşa etmişti. Suspilne, sinagogun 1981'den beri 177 öğrencinin eğitim gördüğü Dynamo spor okuluna ev sahipliği yaptığını bildirdi.  

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR