Şaka amaçlı geliştirilen Dogecoin´in değeri 52 milyar doları aşıyor

Sosyal medyada yapılan bir espriyle ortaya çıkan kripto para birimi Dogecoin´lerin toplam değeri ise 52 milyar doları aştı. Böylece Dogecoin piyasa değeri en yüksek 5. kripto para birimi haline geldi.

Ekonomi
20 Nisan 2021 Salı

Dogecoin sosyal medyada yapılan bir espriyle ortaya çıktı.

2013'te Adobe şirketinde çalışan Jackson Palmer, o dönem internetin en popüler tartışma konularından kripto paralar (coin) ile en popüler imgelerinden Shiba köpeğini birleştirerek Dogecoin terimini ortaya attı.

Palmer, Twitter paylaşımında "Dogecoin'e yatırım yapmak yeni büyük eğilim olacak" ifadelerini kullandı.

Bozuk bir İngilizce ile esprilerin yapıldığı Dogecoin imgesi (meme/mim), Twitter'da çokça paylaşıldıktan sonra Palmer bu espriyi gerçek hayatta da yaşatmak için Dogecoin.com alan adını aldı ve Bitcoin benzeri blockchain teknolojisine dayanan kripto para birimini hayata geçirdi.

Kripto para birimlerinin fiyatlarında ani artış veya düşüşler sıklıkla görülüyor. Yatırımcılarına büyük kâr veya zarar getirebilen kripto paralar bu yüzden riskli bir yatırım aracı olarak görülüyor.

Uzmanlar Dogeceoin'in değerlenmesinde birden fazla faktörün etki oynamış olabileceğini belirtiyor. Bunlardan biri, ABD merkezli Kronos adında bir hava temizleme şirketinin Dogecoin ile bağlantılı olan Dogecoin Cash adlı para biriminden 600 milyon adet almış olması gösteriliyor. 12 Nisan'da gerçekleşen işlemde, şirketin kasasındaki 60 milyon dolar değerindeki para ile Dogecoin Cash alındığı açıklanmıştı.

Dogecoin'in değer kazanmasının bir diğer nedeninin de iş insanı Elon Musk'ın 10 Nisan'daki "Çok yakında Ay'a gidiyor" paylaşımı olabileceği belirtiliyor. Musk daha önce Dogecoin fiyatlarının "Ay'a fırlayacağı" paylaşımı yapmış ve para biriminin büyük değer kazanmasına yol açmıştı.

Dogecoin şubat ayında da Elon Musk'ın Twitter paylaşımının ardından büyük değer kazandı, gün içinde yüzde 50'nin üzerinde artışla 0,05 dolara ulaşmıştı.

Musk'ın "Dogecoin halkın kriptosudur" ifadelerini kullandığı paylaşımı on binlerce defa retweet edilmişti.

Dogecoin'in 19 Nisan'daki yeni zirvesinin ardından küresel finansal danışmanlık şirketi deVere Group'un CEO'su Nigel Green bu para biriminin değerinin sert bir şekilde düşüşe geçebileceği uyarısında bulundu.

İngiltere merkezli teknoloji haberleri sitesi BusinessCloud'a konuşan Green, internetteki küçük yatırımcıların ocak ayında Gamestop adlı batmak üzere olan bir ABD şirketinin hisselerini alarak şirkete değer kazandırdığını fakat bir süre sonra hisselerin sert bir şekilde değer kaybettiğini hatırlattı ve ekledi: "Finansal dayanıklılığı veya bilgi birikimi yeterli olmayan çok sayıda tecrübesiz yatırımcının Dogecoin çılgınlığında para kaybetme ihtimali yüksek. Çok sayıda kişi Dogecoin'in gerçekten bir değere sahip olduğunu düşündüğü için değil, yükselişten etkilenen başkalarının da alımıyla Dogecoin'in değerinin artacağının düşündüğü ve böylece hızlı bir şekilde kâr etmek istediği için buna yatırım yapıyor" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün