Ahşabın doğallığı ile estetiği harmanlıyoruz TantImber ile hayatınıza değer katın

Teraslara, bahçelere, banyolara, yürüme yollarına ve peyzaj mimarisine uzun ömürlü, yüksek performans bir estetik boyut kazandıran TANTIMBER´ın CEO´su Yakup Kayataş ile özenle seçilmiş dış mekan cephe ve deck kaplama çözümlerini konuştuk.

Ekonomi
14 Nisan 2021 Çarşamba

Özgün Levi

Bize doğanın bir parçası olan Tantimber’ı ve ürettiği Thermowood’u biraz tanıtır mısınız?

Tantimber markası ile Tanwood Orman Ürünleri San. Tic. A.Ş olarak faaliyet gösteren şirketimiz Sakarya 2.OSB’de bulunan fabrikasında yıllık 420.000 m2 üretim ve bunun mukabilinde 57 ülkeye İhracat yapan bir kuruluştur.

Kurulduğumuz andan itibaren şirketimizin misyonu ve vizyonunu sektörün en büyüğü olmaktan ziyade en iyisi olmak için çıktığımız yolda sadece 4 yıl içerisinde ulaşmış olduğumuz noktanın hedeflerimize ulaşma konusunda en doğru adımları attığımızın göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Thermowoood işlemi yüksek ısılı fırınlarda ahşap içerisindeki hidrojen ve bağıl nemin ahşap dışına çıkarılması işlemidir. Ahşap iç ısısı 212˚C’lere çıkartılarak hiçbir kimyasal kullanılmadan sadece ısı ile ahşabın dış ortamlara dayanıklı hale getirilmesi işlemidir.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?

Tantimber markasını 4 yıl önce oluşturduk. Sektörel olarak takriben 12 yıllık sektör deneyimimiz söz konusudur.

Son yıllarda bu işi yapanların sayısı bir hayli fazla, sizi diğer firmalardan ayıran fark nedir?

Aslında Thermowood özellikli bir konudur. Dünyada bu sektörde yer alan ve akredite olan kuruluş sayısı sadece 15’tir. Tantimber’ın bu firmaların arasından sıyrılmasının en büyük özelliği hammadde kaynaklarının tamamen sürdürülebilir olması ve bu konuda salt kalite yönetimi anlayışını özümsemiş olmasıdır. Tüm üretim prosesimiz Avrupa Teknik Normlarına göre dizayn edilmiş ve ilgili normlarda üretim anlayışını standart haline getirmiş bir şirketiz. Elbette böyle bir sisteme sahip bir şirketin tüm alanlarda ortaya koyduğu performans ta aynı ölçüde fark olarak ortaya çıkmaktadır.

Tantimber olarak ne tür ahşap kullanıyorsunuz?

Ürünlerimizi beş farklı ağaç türünden imal etmekteyiz. Bunlar sırasıyla Amerikan Dişbudak, İskandinav Çamı, Amerikan Kavak, Iroko ve Ayous ağaç türleridir.

Dış cephe kaplamalarında kaç çeşit ürününüz mevcut? 

Dış Cephe kaplamalarında beş farklı ağaç türü de kullanılmaktadır. Bunlar sırasıyla Dişbudak, Kavak, Çam, Iroko ve Ayous’tur. Havuz kenarları gibi ıslak zeminlerde ise Dişbudak, Iroko ve Çam ağaç türlerinden üretilen deck kaplamaları kullanılabilir ürünlerdir.

Başka hangi kullanım alanlarında uygulamalar yapıyorsunuz?

Ürünlerimizin birçok çeşitli kullanım alanları mevcuttur. Bunlardan aklıma gelen başlıcaları deck, cephe kaplamaları yanı sıra pergola, güneş kırıcı, bank ekipmanları, parke, pencere doğramaları, iç mekan duvar kaplamaları, ters tavan uygulamaları gibi uygulamalardır. Hatta pandemi koşulları çerçevesinde trend haline gelen karavan firmalarının bir çoğunda bizim ürünlerimiz kullanılmaktadır. Biz bunu da sektörel bir hamle olarak görmekteyiz.

Tantimber her türlü iklim koşullarına uygun mudur?

Tantimber ürünleri gerçekleştirilen Termal Modifikasyon işlemi (Thermally Modified Wood) sayesinde tüm iklim koşullarında rahatlıkla kullanılabilen hatta kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Nem alışverişinin dengeleniyor olması ve dayanıklılığının arttırılmış ürünler olması sebebiyle ölçüsel kararlılığı arttırılmış (Çalışma davranışı asgariye indirgenen), çürüme davranışının ortadan kaldırıldığı doğal ürünlerdir.

Dayanıklılık süresi kaç yıldır?

Avrupa Normları CEN/TS 15679’a göre Dişbudak ve Iroko ağaçları toprak ile teması durumunda Dayanıklılık Sınıfı 1’e göre asgari 25 yıl ve üzeri olmakla birlikte Çam, Kavak ve Ayous ağaçları Dayanıklılık Sınıfı 2’de yer almaktadır ve bu koşullar da asgari 15-25 yıl arası dayanım ömrünü göstermektedir. Söz konusu uygulamaları Cephe kaplaması olarak uyguladığımızı varsaydığımızda yedi kat fazla ömür biçilen ürünlerimizin dünyada tropik ormanlardan elde edilen ağaç türlerine ikame ürünler olması sebebiyle özellikle batı dünyasında rağbet görmesi dayanıklılık özelliğinin yanında sürdürülebilirlik konularında da önemli bir misyon üstlenmekteyiz.

 Uygulama yapıldığı yerlere ne kadar süreyle bakım yapılmalıdır?

Açıkçası bu tamamen görsel bir ihtiyaç olmaktadır. Bakım yapılması ürünlerimizin dayanıklılığını ve/veya stabilitesini etkileyen konular değildir. Tamamen görsel olarak Ahşabın hangi formda olmasının istendiğinin kararıdır. Ahşap yaşayan ve tamamen doğal bir ürün olmasından dolayı Thermowood İşlemi sayesinde başka ahşaplara göre çok daha stabil ve dayanıklı olmaktadır. Bunun yanında zamanla ahşaplarımızın renkleri solmaktadır. Her ne kadar son yıllarda global ölçekte grileşmiş ahşaplar trend olsa da farklı kültürlerde farklı talepler de oluşmaktadır. Kısacası şayet ahşabın rengi korunmak istenir ise bu durumda Deck uygulamalarında yılda bir kez, cephe kaplamalarında ortalama 4-5 yılda bir bakım yapılması ihtiyacı doğmaktadır.

Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz Tantimber olarak kalite kavramının doğru algılanması için tüm gereklilikleri satın almadan ürün tedariğine kadar özenle işleyen bir kuruluşuz. Kalite algısını sadece bir pazarlama argümanı olarak kullanmanın doğru olmadığını düşündüğümüzden dolayı müşterilerimizle ilk temastan itibaren kaliteli iletişim, kaliteli işbirliği, kaliteli hizmet ve kaliteli ürün tedariklerini bir silsile haline getirmek üzere kurulan bir sistemin parçalarıyız. Bu anlayışla kaliteli malzemenin sadece deneyimli, marka bilinci olan ve kaliteli ekiplerle üretilebileceğinin idrakine sahip geniş yelpazede üretim yapan ve hizmet sağlayan profesyonel bir ekibiz.


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR