Danimarka, AstraZeneca aşısını tamamen durduran ilk Avrupa ülkesi oldu

Danimarka, AstraZeneca aşısının ´nadir´ fakat ´ciddi´ yan etkilere yol açtığı için aşının kullanımını tamamen durdurduğunu açıkladı.

Dünya
15 Nisan 2021 Perşembe

Danimarka Ulusal Sağlık Dairesi Başkanı Soren Brostrom, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyesine rağmen, "aşılama kampanyasında AstraZeneca aşısının bir daha kullanılmayacağını" açıkladı.

Danimarka'da AstraZeneca aşısı yaptıran 150 bin kişiden 2 kişide ortaya çıkan kan pıhtılaşması vakalarının ardından 11 Mart'ta söz konusu aşılar askıya alınmıştı.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), ülkede 7 kişinin AstraZeneca tarafından geliştirilen COVID-19 aşısını olduktan sonra oluşan kan pıhtısından hayatını kaybettiğini doğrulamıştı.

Toplamda, 21 Mart'a kadar aşılanan 18 milyon kişiden 30'unda kan pıhtısı yan etkisi görülmüştü.

AB'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca'nın COVID-19'a karşı geliştirdiği aşının faydalarının risklerinden daha çok olduğunu tekrarlayarak kanda alışılmadık şekilde görülen pıhtılaşmalarla aşı arasında bir bağlantı bulunduğunu ancak bunun çok nadir görülen yan etkiler olduğunu bildirmişti.

Kararın ardından toplanan AB Sağlık Bakanları, ortak bir karara varamamıştı.

AstraZeneca geliştirmiş olduğu COVID-19 aşısında böyle bir yan etki olduğuna dair herhangi bir nedensellik bulunmadığını ileri sürüyor.

AstraZeneca’nın aşısı, birçok ülkede etki oranı açısından ve yan etkileri bakımından ciddi sorulara muhatap oldu. Ancak uzmanlar da bu aşının virüse karşı en kötü sonuçları önlemede etkili olduğu noktasında hemfikir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün