İsrail 73. yaşında dünyanın en mutlu 12. ülkesi

İsrail´in Bağımsızlık Günü´nde, çalkantılı geçen bir yılın ardından İsrailliler mutlu, teknoloji endüstrisi güçlenmeye devam ediyor ve konut fiyatlarında önceki yıllara göre düşüş yaşanıyor.

Dünya
15 Nisan 2021 Perşembe

İsrail, kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla ve sağlıklı yaşam beklentisinin yanı sıra, her ülkenin halkının görüşlerine dayanan Birleşmiş Milletler’in (BM) yıllık Dünya Mutluluk Raporu'nda bu yıl 12. sırada yer alıyor.

Kanal 12’nin haberine göre iş açısından bakıldığında, İsraillilerin yüzde 10'undan fazlası yüksek teknoloji endüstrisinde çalışıyor ve bu sayı artmaya devam ediyor.

Salgının neden olduğu durgunluğa rağmen, İsrail hala diğer gelişmiş ülkelerden daha iyi durumda gözüküyor. Avrupa Birliği'nde ekonomi geçen yıl %6,6 oranında düşerken, ABD'de %3,5, Amerika ve Avrupa kıtalarındaki bazı ülkeleri içinde bulunduran Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) ülkelerinde %5,5 oranında düşüş yaşandı. İsrail’in ekonomisinde ise yalnızca %2,5 oranında düşüş yaşadı.

Ayrıca Kanal 12'ye göre İsraillilerin %12,7'si eğitimde, %11,3'ü sağlık hizmetlerinde ve yalnızca %1'i tarım ve balıkçılık sektörlerinde çalışıyor. İsrail’in kurulduğu ilk yıllarda tarım büyük bir endüstri ve ulusal gurur kaynağıydı.

İsrail Merkez İstatistik Bürosu’nun bu hafta bildirdiğine göre, nüfusun %28,1'i 0-14 yaş arasında ve yalnızca %12'si 65 yaş ve üstü.

Kanal 12’nin haberine göre, İsrail Planlama İdaresi, nüfus artışı nedeniyle ülke çapında gökdelenler inşa etmeyi düşündüğünü belirtti. İnşaat ve İskân Bakanlığı tarafından yapılan bir ankete göre, ortalama maaş alan bir İsraillinin bir apartman dairesi alabilmek için yaklaşık 137 aylık maaş biriktirmesi gerekiyor. Bu da 11 buçuk yıla denk geliyor. Bu sayının yüksek olmasına rağmen, 2012'den beri görülen en düşük sayı olduğu belirtildi.

2019 istatistiklerine göre, son altı yılda yurtdışındaki uçuş sayısı neredeyse ikiye katlandı, bu da fiyatlar düştükçe İsraillilerin her zamankinden daha fazla seyahat ettiğini gösteriyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR