Nükleer tesise saldırıdan İsrail´i sorumlu tutan İran: ´´İntikam alacağız´´

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi´ne yapılan saldırının arkasında İsrail´in olduğunu savunup intikam alacaklarını belirtti.

Dünya
12 Nisan 2021 Pazartesi

Üst düzey İsrailli yetkililer, İsrail'in siber saldırıya karıştığını ima ettiler, ancak doğrulamadılar. Diğer taraftan New York Times gazetesi Amerikalı ve İsrailli istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, saldırıda İsrail'in rolü olduğunu belirtti. 

İsmi açıklanmayan bir istihbarat yetkilisi, İsrail'e ait kamu yayın kuruluşu Kan’a, bölgedeki hasarın büyük olduğunu ve çok gizli yeraltı merkezine kurulan çeşitli farklı türlerde santrifüjlerin zarar gördüğünü belirtti.  Ayrıca İran’ın uranyumu zenginleştirme yeteneğini engellediğini ifade etti. 

İsrail hükümeti pazar günü, İran meselesini görüşmek üzere üst düzey güvenlik kabinesinin şubat başından bu yana ilk kez önümüzdeki hafta toplanacağını duyurdu. Görüşmenin, İsrail ile İran arasındaki son gelişmeler ışığında Savunma Bakanı Benny Gantz ve Başsavcı Avichai Mandelblit'in talebi üzerine yapılacağı söylendi. 

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi, pazar günü yaptığı konuşmada İsrail ile İran arasındaki son gerginliklere atıfta bulundu. Kohavi, İsrail ordusunun, Ortadoğu'daki operasyonlarının düşmanın gözünden gizlenmediğini belirtti. ‘‘Bizi izliyorlar, yeteneklerimizi görüyorlar ve adımlarını dikkatle tartıyorlar" dedi. 

Natanz Nükleer Tesisi’ne yapılan söz konusu eylemin İran'ın ABD yaptırımlarını kaldırmaya yönelik sürdürdüğü müzakereleri hedef aldığını belirten Zarif, şu şekilde konuştu: "Siyonistler baskıcı yaptırımları kaldırma yolundaki başarının intikamını İran halkından almak istiyor. Ancak, izin vermeyeceğiz ve bu eylemin intikamını Siyonistlerden alacağız" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR