İsrailli bilim insanlarından ölümcül beyin kanserini tedavi

İsrailli bilim insanları farelerdeki beyin tümörlerini durdurarak ölümcül beyin kanseri olan glioblastoma´yı tedavi edebileceklerini açıkladılar.

Dünya
12 Nisan 2021 Pazartesi

İsrailli araştırmacılar, farelerde ve insan hücrelerini kullanan bir tedavi yönteminde tümörlerin büyümesini durdurduktan sonra, belirli proteinlerin onlara ulaşmasını engelleyerek en ölümcül beyin kanserini daha az ölümcül hale getirebileceklerine inanıyorlar. 

Prof. Ronit Satchi-Fainaro, fareler ve laboratuvar modelleri üzerinde yürüttüğü yeni çalışmasının hastalığı "kronik ama idare edilebilir hale getireceği ve hatta tamamen iyileştireceği" konusunda umutlu olduğunu belirtti. 

Prof. Fainaro'nun ekibi, beyin kanserlerinin yarısını oluşturan ve beyinde başlayan en agresif kanser olarak bilinen glioblastoma'ya sahip fareler üzerinde çalıştı. 

Tüm fareler beyin tümörü büyümesine sahipti ve P-selektin proteininin üretimini engellemek için kimyasal bir bileşik almayanlar haftalar içinde öldü. P-selektin engelleyiciyi alan farelerin tümü iyileşti ve yaşadı. 

Fainaro, protein bloke edici bileşiğin, insan hastalardan alınan ve bir laboratuvarda bir insan beyninin 3 boyutlu modeline yerleştirilen tümör hücrelerinin büyümesini de engellediğini açıkladı. 

Çalışma, Nature Communications dergisinde yayınlandı ve Fainaro, yakında insan denemelerinin yapılmasını umduğunu ve P-Selektin proteinini bloke etmenin glioblastoma kanseri için bir tedavi olduğu sonucuna vardığını belirtti. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün