Almanya´da, mahkemenin ´suçlu´ bulduğu 96 yaşındaki eski Nazi muhafızı yargılanmayacak

Almanya´da bir mahkeme, 600´e yakın kişinin ölümünde rolü olmakla suçlanan 96 yaşındaki eski bir Nazi kampı muhafızının sağlık durumunun yargılanmaya elverişli olmadığına karar verdi.

Dünya
11 Mart 2021 Perşembe

Wuppertal kentinde görülen davada mahkeme Harry S.'nin "büyük olasılıkla" kendisine atfedilen suçları işlediğini ancak "fiziki durumunun mahkeme içinde ve dışında kendisini savunmasına izin vermediğini" belirtti. Ancak mahkeme, Harry S. adlı sanığın mahkeme masraflarını ödemesi gerektiğine hükmetti.

Harry S.'nin Nazi işgali altında olan Gdansk yakınlarındaki Stutthof Kampı'nda Haziran 1944-Mayıs 1945 arasında görev yaptığı belirtiliyor. Savcılık, Harry S'nin buradan 598 tutsağın Eylül 1944'te Auschwitz-Birkenau Kampı'na naklinde görev aldığını açıkladı. Kampa nakledilen bu kişilerin tamamı gaz odalarında öldürüldü. Harry S. hakkında bu cinayetlerde Nazilere yardım ve yataklık yaptığı suçlamasıyla 2017'de dava açılmıştı.

Bu, Stutthof Kampı'yla ilgili olarak son dönemde açılan üç davadan biriydi. Geçen yıl temmuz ayında Bruno Dey adlı 93 yaşındaki eski bir Nazi muhafızı, 5 binden fazla tutsağın öldürülmesinde Nazilerle işbirliği yapmaktan suçlu bulunmuş ve iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Dey'in cezası tecil edilmişti. Şubat ayında da Stutthof'ta sekreter olarak görev yapan Irmgard F. hakkında Nazilere yardım ve yataklık suçlamasıyla dava açılmıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR