Kanadalı gazeteden açıklama: ´´Anne Frank yazısını kaldırdık, özür dileriz´´

Kanada´nın önde gelen gazetelerinden The Globe and Mail, COVID-19 karantinası ile Anne Frank´ın Holokost´ta yaşadığı deneyimleri karşılaştıran bir görüş yazısını yayından kaldırdı.

Dünya
5 Mart 2021 Cuma

"Karantinada Anne Frank’ın ruhunu kanalize ediyorum" başlıklı makale çarşamba günü yayına girmişti. Yayına girişinden hemen sonra makalenin başlığı değiştirildi.

Görüş yazısında, iki yıldan fazla süre Amsterdam'daki bir evin çatı katında Nazilerden saklanan Anne Frank'ın günümüzde COVID-19 karantinası yaşayan insanlardan daha sınırlı olduğunu belirtildi.

Anne Frank kız kardeşiyle birlikte Bergen-Belsen Toplama Kampı’nda öldürüldüğünde 15 yaşındaydı. Ölümünden sonra yayınlanan günlüğü, Holokost'un en çok okunan anlatılarından biri haline geldi.

Yazıya sosyal medyadan gelen tepkilerin ardından The Globe and Mail özür diledi ve makalenin kaldırıldığını açıkladı. Gazete Twitter’da yaptığı paylaşımda, "Standartlarımıza uymadığı için Anne Frank ve karantina ile ilgili makale kaldırıldı. Bu hata için özür dileriz’’ dedi.

Pandemi boyunca, yetkililer ve uzmanlar, halk sağlığı için yapılan kısıtlamaları ile II. Dünya Savaşı’nda Yahudilerin esaretinin birbirine benzetilmemesi konusunda uyarıda bulunmuştu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR