Biden, Beyaz Saray´da inanç odaklı bir departman açtı

Dünya
17 Şubat 2021 Çarşamba

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da federal hükümet ile inanca dayalı ve laik cemaat örgütleri arasındaki işbirliğini pekiştirecek bir departmanı yeniden hizmete sokan kararnameyi imzaladı.

Kararname ilk kez ABD eski Başkanı George W. Bush tarafından 20 sene önce hayata geçirilen bir girişim olan Beyaz Saray İnanca Dayalı ve Komşuluk Ortaklıkları Departmanının yeninden kurulmasını ve faaliyete geçirilmesini emrediyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden yönetiminde kurulacak departmanının ilk dönem hedefleri arasında “COVID-19 pandemisine yönelik sorunlarla ilgili çözümler üretmek ve ekonomik iyileşmeyi desteklemek; sistemli ırkçılıkla mücadele; tarih boyunca dezavantajlı olmuş, ezilmiş cemaatler için fırsatları ve hareket özgürlüğünü artırmak ve çoğulculuğu güçlendirmek” yer alıyor.

Biden açıklamasında böyle bir işbirliğinin özellikle pandeminin yüksek seviyede belirsizlik ve ıstıraba neden olduğu bir zamanda önemli olduğunu belirtti. Biden, “Biz etrafımızda ıstırap ve acı çekenler varken durup buna seyirci kalabilecek ya da kalacak bir ülke değiliz” dedi.

Biden, ekibinin, kriz dönemlerinde cemaatlerinin ön saflarında yer alan ve ülkenin iyileşmesinde, birleşmesinde ve yeniden inşa edilmesinde yardımcı olabilecek farklı inanç ve geçmişlere sahip liderlerle çalışacağını da söyledi.

Ofisin başkanlığını Melissa Rogers yürütecek. Rogers, ABD eski Başkanı Obama’nın ikinci döneminde de aynı görevi üstlenmişti. Rogers ayrıca inanç ve kamu politikalarından sorumlu kıdemli direktör olarak Beyaz Saray İç Politikalar Konseyinde de görev alacak. Biden’ın başkanlık seçimleri kampanyasında ulusal inançlar konusundaki çalışmaları yürüten Josh Dickson da direktör yardımcılığını üstlenecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR