İsrail´deki verilere göre Pfizer aşısı son derece etkili

İsrail´in en büyük iki sağlık grubunun yaptığı çalışmalar, Pfizer´in COVID-19 aşısının hastalığı önlemek konusunda son derece etkili olduğunu gösteriyor.

Dünya
17 Şubat 2021 Çarşamba

İsrail hükümetinin verilerine göre şimdiye kadar 3,8 milyon yetişkine, yani ülkenin yetişkin nüfusunun yarısından fazlasına aşı yapıldı. Bu kişilerin 2,5 milyon civarına aşının iki dozu da uygulanmış durumda. 

Aşılanmış olan İsrailliler üzerinde ülkenin en büyük iki sağlık grubunun yapmış olduğu çalışmalar, Pfizer aşısının koronavirüse karşı çok etkili olduğunu ortaya koydu.

İsrail tüm vatandaşlarına sağlık hizmeti sunmayı garantiliyor ve sağlık sistemini dört hizmet sağlayıcı aracılığıyla işletiyor. Geçtiğimiz hafta, İsrail’in ikinci büyük sağlık şirketi Maccabi, aşının ikinci doz uygulandıktan bir hafta sonra yüzde 93 etkili olduğunu gösteren ve geçen sene Pfizer’in açıkladığı sonuçlarla benzer olan çalışma sonuçlarını yayınladı. İki dozun da uygulanmış olduğu 523 bin kişiden sadece 544’ü COVID-19'a yakalandı. Hastalananların da sadece 15’i hastanede tedaviye ihtiyaç duydu. 

Geçtiğimiz pazar günü de İsrail’in en büyük sağlık hizmeti sağlayıcısı Clalit, aşının semptomatik COVID vakalarında yüzde 94 düşüş sağladığını açıkladı. Clalit’in açıklamasına göre aşı tüm yaş gruplarında aynı düzeyde etkili oldu. 

İsrail’de aşılama oranı düşmekte ve ülke çapındaki karantina ortamında vakalar yavaş yavaş azalmakta olsa da ülke vatandaşlarını aşılama konusunda diğer ülkeleri geride bırakmış durumda. İsrail, geçen ay virüsün dağılmasını önlemek amacıyla kapatmış olduğu ana havaalanını, bu hafta günde 2000 yolcu kısıtlaması getirerek yeniden açmayı planlıyor. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR