Frankfurt Gothe Üniversitesinde yeni Yahudi çalışmaları programı

Frankfurt´taki Goethe Üniversitesi´nde Yahudi çalışmaları için yeni bir enstitü açıldı.

Dünya
11 Şubat 2021 Perşembe

Yahudi asıllı din felsefesi profesörü ve enstitünün arkasındaki ilham kaynağı olan Christian Wiese, Facebook'tan yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının akademik faaliyetlere bir engel oluşturmasına rağmen, gelecek yılın yüz yüze veya çevrimiçi olarak anlamlı bir akademik yıla izin vereceğini umduğunu belirtti.

Wiese, "Dünya çapındaki meslektaşları ve kurumlarla işbirliğine devam etmeyi ve gelecekte yeni ilişkiler ve işbirlikleri geliştirmeyi dört gözle beklediğini" ifade etti.

Üniversitede açılan programın kökeni, 1989 yılında üniversitenin Protestan İlahiyat Bölümü'nde Yahudilik ve Yahudi dini felsefesini öğretmeyi amaçlayan misafir profesörlük kurulmasına dayanıyor.

Yeni programın adı Buber-Rosenzweig- Modern ve Çağdaş Yahudi Fikir ve Kültür Tarihi Enstitüsü oldu. Programın adı için, filozof Martin Buber ve birlikte Frankfurt'ta Özgür Yahudi Öğretim Evi'ni kuran meslektaşı Franz Rosenzweig'den ilham alındı.

Yeni açılan enstitü dışında Almanya’da birkaç Yahudi çalışmaları programı daha başladı. Bu programlar, din, tarih, müzik ve Yidiş dili gibi birçok çalışma alanına sahip.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR