Spielberg, Genesis Ödülü kazandı

Organizatörlerin çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre Steven Spielberg, sinemaya yaptığı katkı, hayırsever çalışmaları ve Holokost anısını koruma çabalarından ötürü İsrail´in prestijli Genesis Ödülü´ne bu yıl layık görüldü.

Dünya
11 Şubat 2021 Perşembe

1 milyon dolarlık Genesis Ödülü, her yıl bir kişiye mesleki başarıları, insanlığa katkıları ve Yahudi değerlerine bağlılıkları nedeniyle veriliyor. Önceki alıcılar ödülü hayırsever amaçlara bağışlamış olsa da çarşamba günü geç saatlerde ödüle hak kazanan Spielberg planları hakkında henüz yorum yapmadı.

Genesis Ödülü Vakfı yaptığı açıklamada, "Genesis Ödülü ile, Steven Spielberg'in eşsiz yeteneğini, dünyayı daha iyi bir yer haline getirme konusundaki kararlılığını ve savaş sonrası nesillere Holokost'un dehşetini öğretmeye olan benzersiz katkısını kutluyoruz" dedi.

Spielberg, gişe rekorları kıran birçok filmiyle tüm zamanların en başarılı ve etkili film yapımcı ve yönetmenlerden biri. Spielberg, "Schindler'in Listesi" ve "Er Ryan'ı Kurtarmak" filmleriyle üç Oscar Ödülü kazandı.

Spielberg, “Schindler'in Listesi”nin 25. yıldönümünün kutlandığı 2018 gösteriminde, toplam yedi Oscar toplayan Holokost dramının kendisini en çok etkileyen çalışması olduğu belirtmişti.

Spielberg, ‘‘Schindler’in Listesi’nin şimdiye kadar yaşadığım ve insanların gördüğü her şeyin ötesine geçen bölümleri vardı’’ demişti.

Karşılığında para kabul etmediği ve gelirlerini hayır kurumuna bağışladığı Schindler’in Listesi’nin ardından Spielberg, Holokost Kurtulanları ve tanıklarla yapılan röportajları filme almak için 10 milyon dolarlık bağış ile USC Shoah Vakfı'nı kurdu. Proje, 56 ülkeden Holokost Kurtulanları ile 32 dilde 55 bin görüşme gerçekleştirdi. Ayrıca 20. yüzyıl soykırımlarının ve toplu katliamların anısını korumak için de çalışmaya devam ediyor.

Daha önce Genesis Ödülünü kazananlar arasında aktör Michael Douglas ve aktrist Natalie Portman gibi isimlerde yer alıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR