Çin hükümeti, Clubhouse´a erişimi engelledi

Çin´de özgür ifade alanı haline gelen Clubhouse sosyal medya uygulaması engellendi. Sosyal ağlara yoğun sansür uygulanan Çin´de Clubhouse uygulaması kullanıcıları pazartesi gecesinden itibaren hata mesajı ile karşılaştı.

Dünya
9 Şubat 2021 Salı

Bir sesli iletişim uygulaması olan Clubhouse, kendini 'audio bazlı yeni medya platformu' olarak tanımlıyor. Uygulama ile dünyanın her yerinden insanlar sesli olarak birbirleriyle konuşabiliyor, hikayeler anlatabiliyor ve fikirlerini paylaşabiliyor. Platformun konuşmaların kaydedilememesi özelliği ile öne çıkıyor. Uygulama, sesli konuşmaların telefonuna kaydedilmesine izin vermiyor.

Çok sayıda Çinli kullanıcı, pazartesi gecesinden itibaren VPN kullanmadan Clubhouse uygulamasına erişemediği mesajını paylaştı.

Clubhouse uygulamasının, Twitter, Facebook ve YouTube gibi sitelerin erişime kapalı olduğu Asya ülkesindeki internet izleme sistemi Great Firewall'a (Dev Güvenlik Duvarı) takıldığı tahmin ediliyor.

Çinli Clubhouse kullanıcıları platformda Doğu Türkistan'daki Uygur kampları, Tayvan'ın bağımsızlığı ve Hong Kong'un tartışma yaratan ulusal güvenlik yasası gibi konularını yoğun olarak tartışıyordu.

Clubhouse'taki özgürlük alanı Çin'in Twitter'i olan Weibo'da da çok konuşulmuştu. 65 binden fazla beğeni alan bir Çinli kullanıcı, "Bu ortamın ne kadar dayanabileceğini bilmiyorum. Ama İnternet tarihindeki bu anı kesinlikle hatırlayacağım" demişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR