İran rejimi işkencenin ardından 4 ayda 3 sporcuyu idam etti

İran geçtiğimiz perşembe günü şampiyon boksör ve önde gelen spor antrenörü Ali Mutairi´nin öldürülmesiyle seçkin sporcuların idamını sürdürdü.

Dünya
1 Şubat 2021 Pazartesi

Birleşmiş Milletler (BM), Mutairi'nin Khuzestan Eyaletindeki Sheiban Hapishanesinde infaz edilmesini kınadı. Aktivistler ve aile üyeleri, 30 yaşındaki Mutairi'nin 2018'de ağır işkenceye maruz kalması sonucu iki Besij Direniş Gücü üyesini öldürdüğünü zorla itiraf etmesi yüzünden idam edildiğini açıkladı.

İran International'ın Farsça haberinde insan hakları aktivistleri, Mutairi’nin bir istihbarat teşkilatının gözaltı merkezinde fiziksel ve zihinsel olarak işkence gördüğünü açıkladı. Mutairi’nin Sheiban Hapishanesine nakledildikten sonra hapishane yetkilileri tarafından hücre hapsinde ciddi şekilde taciz edildiği belirtildi.

Bir BM sözcüsü cuma günü The Jerusalem Post Gazetesine verdiği demeçte, "Aralık ortasından bu yana azınlık gruplarından insanlar da dahil olmak üzere en az 28 idamı şiddetle kınıyoruz. Yetkilileri, politik aktivist Javid Dehghan'ın infaz edilmesini durdurmaya çağırıyoruz. İran'daki yetkililerle infaz ve idam cezası konularında görüşmeye devam ediyoruz’’ dedi.

Olimpik sporcular için uluslararası bir savunma grubu Global Athlete'in genel müdürü Rob Koehler, Jerusalem Post'a şunları açıkladı: “Uluslararası Olimpiyat Komitesi şimdi harekete geçmelidir. Sessizlikleri onları suç ortağı yaptı. Harekete geçmemeleri sporcu haklarını gözardı ettiklerini açıkça gösteriyor. Boksör Ali Mutairi dört ay içinde İran hükümeti tarafından öldürülen üçüncü sporcu oldu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), İran Ulusal Olimpiyat Komitesini derhal askıya almalıdır. Sporcuların hayatları tehlikede’’ uyarısını yaptı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR