Biden´ın masasında bekleyen gündem konuları

Amerikan Başkanı Joe Biden, göreve gelişinin daha ilk gününden itibaren, Yahudilerin hassas oldukları konuların da aralarında bulunduğu pek çok konuya el atmayı planlıyor.

Dünya
27 Ocak 2021 Çarşamba

Yemin ettikten hemen sonra, pek çok kanun tasarısı ve üst düzey karar teklifleri Biden’ın imzasını bekliyor. Bunların pek çoğunun Trump’ın verdiği kararları tersine çeviren teklifler oldukları belirtiliyor.

Biden’ın planları arasında göçmenler konusunda detaylı bir program açıklamak da yer alıyor. Kendileri de göçmen ailelerden gelen Yahudileri yakından ilgilendiren bu konuda Amerikan Yahudileri, hassas davranıyor. Biden kendi başkanlık döneminin ilk imzalarından birinin, Trump’ın Amerikan Yahudilerinden oldukça tepki alan ve başkan olarak ilk kararlarından birini bozmak olmasını da planlıyor. 2017 yılı ocak ayında Trump, İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen’den oluşan Müslüman çoğunluğa sahip yedi ülkeden ABD’ye göç ve seyahati yasaklamıştı. Yahudi gruplar karara büyük tepki vermiş, kararın İslamfobiyi arttıracağını savunarak yurt çapında düzenlenen protesto gösterilerine katılmışlardı.

Yahudileri endişelendiren ve Biden’ın masasında bekleyen diğer konular şöyle sıralanıyor:

– İran’la yapılan nükleer anlaşmaya tekrar katılım sağlanması. Biden daha önce bunu yapacağını duyurmuş, anlaşmaya daha sıkı bazı kısıtlamaların getirilmesi konusunda görüşmeler yapacağını açıklamıştı.

– İsrail - Filistin barış görüşmelerinin iki devletli çözüm planı temel alınarak yeniden başlatılması. Filistinli liderler barış sürecini yeniden başlatmak için yabancı diplomatlarla şimdiden görüşmelere başladı; Biden’ın kendilerini görüşmelere davet etmesini bekliyorlar.

– ABD’de antisemitizmle mücadele edecek yeni bazı adımlar atılması. Başkentteki Kongre Binası baskını sırasında bazı kişilerin üzerlerinde bulunan antisemit semboller ile tekrar gündeme gelen Yahudi düşmanlığı ile ilgili Biden, JTA için kaleme aldığı bir köşe yazısında, aşırı sağcı yerel teröristleri takip eden bazı federal programları tekrar gündeme alacağını ve saldırı silahlarının yasaklanacağını dile getirmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR