Hawaiili sörfçü Makua Rothman, dalga rekorunu kırdı

36 yaşındaki Kahuku-Hawaiili Yahudi asıllı sörf yıldızı Makua Rothman, spor tarihinde kaydedilen en büyük dalga sörfünü gerçekleştirdi.

Dünya
27 Ocak 2021 Çarşamba

Makua Rothman, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdiği sörfün videosunu YouTube kanalında yayınladı. Dalganın yüksekliğinin tahmini, yerel bir televizyon kanalına mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan XXL sörf ödüllerinde duyurulacak.

Makua Rothman Yahudi bir baba ile Hawaiili bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Rothman’ın çocukluğunda Yahudilik hayatının önemli bir parçası değilken, 2009'da San Diego Yahudi Cemaatine yaptığı açıklamada Yahudi dinine yakınlaştığını belirtti.

Dalga sörfünün İsrail'de yaygınlaşmasına yardımcı olan, sporun ilk Yahudi öncülerinden Dorian ‘Doc’ Paskowitz ile arkadaş arkadaşlığının Rothman’ın Yahudiliğe yaklaşmasında etkili olduğu biliniyor. Paskowitz, Yahudi ve Arap İsraillileri dalgalar üzerinde bir araya getiren bir sörf etkinliği için Rothman’ın İsrail’e gelmesini sağlamıştı.

İlk kez iki yaşında sörf tahtasına binen Rothman, gençliğinden beri dünyanın en iyi sörfçülerinden biri olarak kabul ediliyor.

Makua ayrıca Bob Marley'in kadrosunda Matisyahu ve The Wailers ile turneye çıkarak profesyonel bir müzisyen olarak kendini kanıtladı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR