İsrail Savunma Bakanı Gantz: Netanyahu ile koalisyon hükümeti kurmak hataydı

İsrail Savunma Bakanı ve Mavi-Beyaz Partisi lideri Benny Gantz, Başbakan Binyamin Netanyahu ile koalisyon hükümeti kurduğu için pişman olduğunu itiraf ederken, muhalefete Netanyahu´ya karşı birleşme çağrısı yaptı.

Dünya
12 Ocak 2021 Salı

Gantz, düzenlediği basın toplantısında, 2 Mart 2020'de yapılan seçimin ardından Netanyahu ile koalisyon hükümeti kurduğu için pişman olduğunu belirtti. Netanyahu ile ortaklık yaptığı için kendisine inanan seçmenlerini hayal kırıklığına uğrattığını belirten Gantz, "Sözünü tutmayan adamın elini sıktım. Netanyahu'nun elini sıkmam yanlıştı" dedi. 

Gantz, Netanyahu karşıtı muhalif partileri 23 Mart'taki seçime ittifak halinde katılmaya çağırarak, şunları söyledi:

"Netanyahu'nun bizi partilere ayırmasına izin veremeyiz. İsrail'e değer veren, Netanyahu ile yola çıkmayacak olanlara egolarını bir tarafa bırakmaları çağrısı yapıyorum. Yarın bir odaya girip çözümler bulalım. Ego ve geçmiş şikayetler olmadan ülkenin iyiliği için birleşeceğiz. Netanyahu’nun gitmesi için çok şey feda etmeye hazırım. Egolarımızdan kurtulursak, Netanyahu’dan kurtulacağız."

Gantz'ın seçimlerde Netanyahu'ya karşı ittifak kurma çağrısına muhalefet partilerinden sıcak bakanlar da oldu, öneriyi reddedenler de.

Yair Lapid liderliğindeki Gelecek Partisi, Gantz'ın çağrısına sıcak baktığını duyururken, İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Liberman Savunma Bakanı'na tepki gösterdi.

Gelecek Partisinden yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki yönetimi değiştirerek liberal bir hükümetin kurulmasına yönelik her türlü çabanın gösterileceği belirtildi.

İsrail Evimiz lideri Liberman ise "Netanyahu'yu değiştirmek için bir kez şansımız oldu ama sen yedek başbakan olmayı seçtin" diyerek Gantz'ın önerisini reddetti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün