90´ların İsrail-Filistin barış görüşmeleri Oslo film oluyor

HBO, Tony Ödüllü tiyatro oyunu ´Oslo´nun film uyarlaması için yapım hazırlıklarına başladı. İsrailliler ile Filistinlilerin 90´lı yıllarda neredeyse barış imzalamasında etkili olan gizli görüşmeleri yürüten Norveçli evli çifti konu edinen ´Oslo´ filmi gelecek sene yayınlanacak.

Kültür
6 Ocak 2021 Çarşamba

Filmin başrollerini Andrew Scott (‘Fleabag’ ve ‘Black Mirror’) ile Ruth Wilson (‘The Affair’, ‘Mrs. Wilson’) paylaşıyor. Steven Spielberg ve Marc Platt filmin yapımcıları arasında.

Tarafların inkâr etmesi muhtemel olduğu için -İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütünün temas etmesi kanuna aykırıydı- dönemin İsrail Dışişleri Bakanı olan Şimon Peres bile görüşmelerden ilk başlarda haberdar edilmemişti. İkisi de üniversite profesörü olan Mona Juul ve Terje Rød-Larsen çifti birbirlerine güvenleri olmayan iki grubu yönlendirmiş, pazarlıkların sürmesini sağlamıştı. Gittikçe kırılan buzlar sonunda çift, iki tarafın ‘Prensipler Bildirgesi’ adında önemli bir anlaşmaya imza atmasını mümkün kılmıştı.

HBO daha evvel de Nobel Barış Ödülü verilen FKÖ lideri Yaser Arafat ve İsrail Başbakanı Yitshak Rabin’i odağa aldığı ‘Oslo Günlükleri’ adında bir belgesel yayınlamıştı. Rabin 1995’te aşırı sağcı bir İsraillinin suikastına kurban gitmişti.

HBO’nun yeni projesinde İsrailli oyuncular göze çarpıyor. Sasson Gabai’ın (Broadway’de ‘The Band’s Visit’) yanı sıra Itzik Cohen, Igal Naor ve Salim Dau (hepsi ‘Fauda’dan) rol alıyorlar. Yönetmen koltuğunda ise Tony Ödülü Bartlett Sher bulunuyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR