Anketler, Gantz´ın Knesset´e giremeyeceğini gösteriyor

Benny Gantz´ın liderliğini yaptığı Mavi - Beyaz İttifakı hızlı bir şekilde dağılıyor. Hafta sonu yayınlanan bir anketin sonuçlarına göre, hâlihazırda 14 milletvekili olan partinin, bir sonraki seçimde Knesset´e giremeyeceğini öngörülüyor.

Dünya
6 Ocak 2021 Çarşamba

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Maariv tarafından yayınlanan ankette, Gantz’ın partisinin Knesset'e girmek için gereken yüzde 3,25 barajının altında kalarak, oyların yalnızca yüzde 2,6'sını alacağı öngörüldü. Mavi - Beyaz İttifakı, Mart 2020 seçimlerinde mecliste 33 sandalye kazanmıştı. Ancak Gantz'ın Netanyahu ile koalisyon hükümeti kurması üzerine, ittifaktaki Yesh Atid ile Telem partileri ayrılarak muhalefetteki yerlerini almıştı.

İsrail Kamusal Yayın Kuruluşunun (KAN) verdiği bir haberde, Gantz'ın kampanya aktivistleri ile yaptığı bir konuşmada durumunun vahim olduğunu kabul ettiği ve “Benny Gantz'ı desteklediğinizi söylerken gurur duymanın zor olduğunu biliyorum, ancak ben bu yolda kalmayı seçtim" sözlerini dile getirdiği belirtildi.

Netanyahu ile Gantz arasında yaşanan görüş ayrılıkları sebebiyle 2020 yılı bütçesi yasal zamanında (geçtiğimiz hafta)  Knesset’ten geçirilememiş ve erken seçim yoluna gidilmişti. Seçimle ilgili yapılan anketlerde, Mavi - Beyaz’ın sandıklarda hızlı bir şekilde kan kaybetmeye başladığı kaydedildi. Partinin lideri Savunma Bakanı Benny Gantz, yönetimi ve kararlarıyla ilgili sorularla karşı karşıya kalırken ısrarla mücadeleye devam ediyor.

Maariv'in anket sonuçlarına göre, Knesset'de Likud Partisinin 29, Gideon Sa’ar’ın liderliğini yaptığı Yeni Umut Partisinin 17, Yesh Atid Partisinin 14, Yamina Partisinin 13 ve Birleşmiş Liste olarak adlandırılan Arap ittifakının ise 14 sandalyesi olacağı öngörülüyor.

Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai’nin liderliğini yaptığı, bu hafta kamuoyuna duyurulan, yeni İsrailli Partisi ile ultra-Ortodoks Şaş ve Yahud Tora Partilerinin sekizer sandalyesi olacağı tahmin ediliyor. Avigdor Liberman’ın Evimiz İsrail Partisi yedi, Meretz Partisi beş sandalye ile onları takip ediyor. Mavi ve Beyaz Partisinin ise anket sonuçlarına göre Knesset'te sandalyeye sahip olamayacağı ve yolun sonuna geldiği görülüyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR