EVDE BULABİLECEĞİNİZ ATIK MALZEMELER İLE HANUKİYA YAPIMI

Kültür&Sanat&Spor
8 Aralık 2020 Salı

Cenk Beharti

Bildiğimiz gibi bu COVID-19 pandemisi ile yeni bir dönemin içerisine girmiş bulunduk. Artık zamanımızın büyük bir kısmını evlerimizde, ailelerimizle geçirir olduk. Film izleme geceleri, farklı hobi arayışları, yepyeni tarifler derken eskiden kendimiz ve ailelerimiz için ayırmadığımız zamanı telafi etmeye başladık.
Hazır Hanuka Bayramımız da yaklaşmışken neden bu bulunduğumuz dönemi ailelerimiz ve çocuklarımız ile daha çok bütünleşebileceğimiz bir aktivite ile şahlandırmayalım… Özellikle yeni ebeveynlerin dikkatle dinlemesini tavsiye ediyorum. Bu birlikte yapacağınız aktivite ile Hanuka Bayramında çocuğunuzun kendisine ait bir hanukiyası olacak.
Atık malzemelerden yapacağımız hanukiyamızın en önemli malzemeleri aslında boş tuvalet kâğıdı ruloları, boş yumurta kutusu ve biraz da yaratıcılık.

Bu aktiviteyi yapmak için şimdiden bitmiş tuvalet kağıtlarını biriktirmeye başların derim.
Atık malzemelerle yapacağımız hanukiya için ihtiyacımız olacak malzemeler;
• 9 boş tuvalet kâğıdı rulosu
• 10’lu boş yumurta kutusunun yarı parçası
• Bir siyah kalem
• Bir makas
• Renklendirmek için boya kalemleri
• Bir maket bıçağı (Önemli Uyarı: Ebeveynlerin kullanması gerekir.)
• Bir silikon tabancası (Önemli Uyarı: Ebeveynlerin kullanması gerekir.)

 

 

Peki nereden başlayacağız?
1) Öncelikle hazırladığımız boş tuvalet kâğıdı rulolarının üzerine siyah kalemle oluşturacağımız mumların genel hatlarını çiziyoruz.
Çizmeden önce, hanukiya’daki dokuz mumdan birinin diğerlerine göre daha uzun olması gerektiği düşünüp ona göre ayarlamalıyız. Uzun olan mumun yanan kısmı haricindeki ölçüsü 6,5 santim, kısa olan mumların yanan kısmı haricindeki ölçüleri 4,5 santim olması gerekiyor.

 

 

2) Ruloların üzerine mumların ana hatlarını çizdikten sonra makas yardımı ile nazikçe kesme işlemini uyguluyoruz.

  

 

3) Kestikten sonra mumları boyama aşamasına geçebiliriz.

 

4) Mumları istediğimiz şekilde boyadıktan sonra görsellerde de görebileceğiniz gibi önceden boyadığımız ve kestiğimiz boş yumurta kutusunun içlerine sıcak silikon yardımı ile yapıştırıyoruz.

 

5)  Ve artık Hanuka bayramının ilk akşamı ile çocuklarınızın mum yakma seremonisinin, birlikte yapacağınız bu aktivite sonucunda akıllarında yer edeceğinden emin olabilirsiniz.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR