SOKAKTAN EVİMİZE HANUKİYALAR

Zaman Makinesi
8 Aralık 2020 Salı

Liza Cemel

Geçtiğimiz yıllarda, dünyanın farklı yerlerinde, coşkuyla sokaklarda kutlanan ışıklar bayramımız bu yıl pandemi kısıtlamaları nedeniyle evlerimizden kutlanacak.

Yaşadığımız bu özel durum bizim canımızı sıkmasın… Biz yine de farklı şehirlerden birbirinden güzel Hanukiyalar sunmak istedik! :)

  • İstanbul, 2015

Tabi ki listemizin başında İstanbul yer alıyor. Devlet yetkililerinin, din adamlarının ve toplumumuzdan bir sürü kişinin katılım gösterdiği halka açık Hanuka kutlaması 2015 senesinden, hem de İstanbul’un göbeği Ortaköy’den. En kısa zamanda sağlık ve huzura kavuşup bu tablonun eskisinden de güzel olmasını umuyoruz.

  • Yeruşalayim, 2017

Kotel önü Hanukiyamız olmazsa olmazımız. Bir yandan Ağlama Duvarı önü dua edenler, bir yandan da ışıltısıyla tüm şehri ve dünyayı aydınlatan hanukiya…

  • Berlin, 2019

Geçen sene benim de katılma şansı bulduğum Hanuka kutlaması Berlin’in en uğrak ve popüler bölgelerinden birinde, Brandenburg Kapısının tam önünde olmuştu. Gelenekselleşmiş Hanuka kutlaması hem tarihsel geçmişe ışık saçan nitelikte, hem de meydanda bulunan Noel Ağacı ile kültürel çeşitlilik ve barışa örnek olan nitelikte.

Canlı konserden toplu danslara, sufganiyot ikramlarından devlet liderlerinin hanukiya yakımına kadar her yönüyle ışıltılı bir etkinliğe ev sahipliği yapan Berlin’i seneye yeniden böyle görmek istiyoruz!

  • Milano, 2018

Bir diğer görme şansına eriştiğim halka açık hanukiya ise Milano’nun Cadorna Meydanındaydı. Hiç beklemediğim bir anda karşımda gördüğüm hanukiya beni hem çok sevindirmiş hem de biraz şaşırtmıştı. Oldukça merkezi bir bölgede yer alan ve göz önünde olan hanukiya özellikle gece ışıltısıyla görülmeye değer!

  • Londra, 2015

Trafalgar Meydanı
 
  • Paris, 2015

(Görsel kaynağı: Chabad.org/Thierry Guez)

Yaklaşık 6 bin kişinin ağır güvenlik tedbirleri ile katıldığı Hanuka kutlaması Eyfel Kulesinin tam karşısında adeta göz alıyordu…


Washington DC, 2011


  • Brüksel, 2019

(Görsel kaynağı: The Brussels Times)

  • New York, 2018
 

(Görsel kaynağı: Time Out USA)

Hag Hanuka Sameah! Umarız ki Hanuka’nın ışığı tüm dünyaya barış, sağlık ve mutluluk getirir. Evlerimizde yanan ışıkları, Hanukiyamızı hiç saklamak zorunda olmadığımız senelere…

 

 


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR