Milyon dolarlık iki Tevrat kapağı açık arttırmada

18. yüzyıla ait bir çift gümüşten yapılma Tevrat kapağı Sotheby’s’de birer milyon dolardan alıcı bulmayı bekliyor.

Kültür
4 Kasım 2020 Çarşamba

Irak kökenli Sassoon Ailesine ait Yahudiliğe ait 68 parça nadir ve değerli eserden oluşan bir koleksiyon uluslararası müzayede evi Sotheby’s’de 17 Aralık’ta açık arttırmaya çıkıyor. Bunların arasında iki tane Tevrat kapağı dikkati çekiyor. Son yıllarda bu kadar nadide bir Judaica esere rastlanılmadığını belirten Sotheby’s sözcüsü her bir kapağın bir milyon dolardan alıcı bulacağını öngörüyor. Koleksiyonun dahilinde bir gelinlik, 1853 tarihli Bombay’dan bir evlilik sözleşmesi ‘ketuba’ ve Bağdat’ta 1909 yılında hayatını kaybetmiş Haham Joseph Hayyim’e ait tefilin takımı ile dua kitapları da yer alıyor. Ketuba’nın 10 ila 20 bin dolar arasında alıcı bulması bekleniyor.

Tevrat kapakları 18. yüzyılın sonlarında Ukrayna kökenli Elimelekh Tzoref adındaki bir sanatçı tarafından oyulmuş. Kapaklarda Doğu Avrupa sinagoglarında bulunan ve sefer toraların içine konulduğu ahşap ‘ehal’ler resmedilmiş. Kapakların arkasında ise Kudüs’teki Kutsal Tapınak’ın oldukça detaylı bir planı bulunuyor.

Yine aynı gümüş ustasına ait üçüncü bir Tevrat kapağı 20 yıl önce 800 bin dolara İsrail Müzesi tarafından satın alınmıştı.

Sassoon Ailesi Bağdat’tan 1830 yıllarında Hindistan’a yerleşmiş ve David Sassoon önderliğinde bir ticaret imparatorluğu yaratmıştı. Şirketi daha sonra Çin, Hong Kong, Singapur’a yayılmış, Uzakdoğu’nun sanayileşmesinde büyük rol oynamıştı. 20. yüzyılın başlarında aile İngiltere’ye taşındı ve gazetecilik, filantrofi, politika ve sanat konularında ülkenin yüksek sosyete ailelerinden biri oldu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR