Lizet Moreno: Enerjimiz, performansımız yükseldikçe hayat size katlanarak geri geliyor

Yaşamı severek, doğal yaşam, bisiklet, sinema, tarih, amatör tiyatro ve dans gibi hobilerle ilgilenen; kendine, yolculuğa, öğrenciliğe devam ederken aynı zamanda Kuantum Frekans terapileri, yoga terapi, meditasyon, hamile yogası konularında da kendini geliştirmeyi sürdüren Lizet Moreno’dan bu farklı hayat yolculuğunu dinledik.

Dora NİYEGO Söyleşi
4 Kasım 2020 Çarşamba

Önce sizi tanıyalım…

1969 İstanbul doğumluyum. Fransız lise ve sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Üniversitede kampüsler arası koştururken duvarda bir ilan gördüm. İlanda ‘Yoga’ yazıyordu. Yıl 1993, henüz Türkiye’de yoga yeni tanınıyor. Kendi kendime “Ne kadar güzel bir kelime” dedim ve Hindistan’dan gelmiş bir öğretmen ile yoga öğretisi, ışığı ilk defa hayatıma girdi ve bu yolda devam ediyorum.

İş hayatınız ile birlikte yoga eğitiminizi de devam ettirdiniz…

24 yıl bilgi işlem sektöründe kurumsal yaşamım da yoga ile beraber devam etti. Aynı zamanda bedensel, zihinsel ve ruhsal dönüşüm anahtarım olan yoga öğretisi; Raja Yoga felsefesi, çevirmenlik ve meditasyon çalışmaları ile başladı. Swami Vivekananda’nın kitapları sayesinde yoga felsefesini içselleştirme yoluna girdim. Öğretmenim Nil Gün rehberliğinde kinesiyoloji, ilişkiler, kendin olmak, NLP eğitimlerini aldıktan sonra, Ekim 2009 – Ağustos 2010 yılları arasında çok değerli öğretmenim Yogi Adnan Çabuk ve Madam Lourdes D. Çabuk rehberliğinde ‘Hatha Yoga Eğitmeni’ sertifikasyon programını tamamladım. Bu ilk dönüm noktamdır ve yaşamım boyunca devam edecektir.

Yoga eğitmeni sertifikasyonunu aldıktan sonra neler yaptınız?

Eğitmenlik başlayınca içselleştirmek ancak tecrübe ile oluyor. Hem iç dünyamı zenginleştirebiliyorum hem de sağlık için herkese yoganın ulaşmasına hizmet etmeye gönül verdim. Ekim 2010’da Hindistan Sivanan’da Yoga Ashram ve Nepal inziva tecrübelerim oldu. Çeşitli yoga merkezlerinde özellikle yoga terapi konusunda staj, asistanlık eğitmenlik ve yoga çevirmenliği yaptım. Ve yolda ilerlerken hayatın beni yeni bir uzmanlık konusuna hazırladığını fark ettim.

Haziran 2012’de Uluslararası Birthlight International kuruluşundan Hamilelik Yogası Eğitmenliği Sertifikasyon programını tamamladım.  Hem Yoga Vakfında hem de DO’UM Doğuma Hazırlık ve Doğum sonrası Destek Merkezinde Nur Sakallı ile çalışarak, hamilelere doğum süreçlerinde yoga ile destek olup, hamile yogası eğitmenliği yaptım. 

Masaj terapistliğine nasıl başladınız?

Yoga seanslarında, ister hamilelikte olsun ister günlük yaşamda olsun, bedendeki çeşitli ağrıların büyük oranda duruş bozluklarından kaynaklandığını fark ettim ve bu şekilde gelenlere faydalı olabilmek için araştırma yaptım. 2015-2016 Dorn Method Türkiye Temsilcisi öğretmenim Çağla Yüksel rehberliğinde Dorn Method International  sertifikasyon programını tamamlayıp Dorn Method ve Breuss Masaj terapistliğini çalışmalarıma ekledim. 

Enerjimiz, performansımız yükseldikçe ve niyetimize, hayat amacımıza odaklandıkça, hayat size katlanarak geri geliyor.

Bütünsel Enerji Dengeleme Terapisini nasıl oluşturdunuz?

Ve bütün bunlar beni yeni bir dönüm noktasına daha getirdi. 2016-2020 Quantum Biofeedback Practitioner - Therapist Qualification eğitimi ve sertifikasyonunu IMUNE LTD ile tamamlayıp kendi Yoga Terapi tecrübelerimle Biorezonans yöntemini birleştirip, Bütünsel Enerji Dengeleme Terapisini oluşturdum. 2020’de Dr. Edward Bach’ın kurduğu Uluslararası İngiltere Oxfordshire Bach Çiçekleri uygulama eğitimi ve sertifikasyonunu tamamlayarak seanslarıma Bach Çiçekleri yöntemini de eklemeye başladım.

Quantum Biofeedback sistemi ile nasıl tanıştınız?

2017 senesi başında Quantum Biofeedback sistemi ile tanıştım. Quantum Biofeedback Pratisyeni ve Terapisti olarak eğitimlerimi ve sertifikasyonlarımı tamamlayıp Quantum Enerji Uygulama Merkezlerinde uygulayıcı olarak çalışmaya başladım. 

İki sene boyunca bine yakın seans tecrübesi edindim ve devam ediyorum. 2019 da kendi cihazımı aldım ve Quantum Biofeedback Terapisine farklı olarak Yoga Terapiyi de dahil edip daha kapsamlı ve bütünsel seanslar oluşturdum. 

Enerji dengeleme ne demektir?

Evrendeki her şeyin enerjiden oluştuğunu artık biliyoruz. Bu konu Quantum fizikçileri tarafından da ispatlandı ve her geçen gün yeni bir bilgiye daha ulaşıyoruz. Hayat kalitemiz ve sağlığımız da aynı şekilde yaşam enerjisinin bedenin enerji kanallarında ne oranda serbest ve dengeli aktığına bağlıdır. Çünkü tüm fiziksel ve ruhsal dengesizlikler önce kişinin enerji sisteminde başlar. Enerji dengeleme sistemi çok eskiye dayanır. Bu teknik Çin, Yoga, Ayurveda Aromaterapi gibi insana bütünsel bakan öğretilerle başlamış Quantum Biofeedback (biyolojik geri bildirim sistemleri) ile günümüzde başarılı bir şekilde uygulanmakta. Eğer enerji akışımızda bir blokaj veya dengesizlik varsa, bu bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığımızda da dengesizliğe sebep verir. Her şey birbirine bağlı ve aynı zamanda iletişim halindedir. Fiziksel, duygusal, zihinsel ve stres faktörlerinin etkileri dengelendiğinde, kişi kendisini daha performanslı, zinde, mutlu ve huzurlu bulacak yani en doğal haline geri dönmüş olacaktır.  

Enerji dengeleme seanslarında neler yapılıyor?

Öncelikle danışanların fizyoloji ve biyolojisinden geri dönüşler (yani bedenin verdiği tepkiler) ile enerji akışındaki aksaklıklar, blokajlı noktalar ve dengesizlikler tespit edilir. Daha sonra ortaya çıkan verileri değerlendirerek kişiye özel bir dengelenme programı / protokolü belirliyoruz. Belirlenmiş bu programı takip ederek doğal durumunuza tekrar kavuşabilmenize yardımcı oluyoruz.

 

Bu ölçümler nasıl yapılmakta?

Enerjisel akışın ölçümlenmesi Eductor adında bir cihaz aracılığıyla yapılmakta.  Bu cihaz, her bir organın hücresinin farklı titreşim frekanslarını ölçmekte.  Hücreler doğru titreşimdeyken organ da dengelidir. Organlardaki titreşim enerjisi; toksinler, stres, mikroorganizmalar ve bunun gibi sebepler ile bozulduğunda o organ fonksiyonlarını kaybetmeye ve iyi çalışmamaya başlar.  Quantum Biofeedback enerji dengeleme cihazı bedeni 12000 farklı kriterde tarar. Bedene gönderdiği enerjetik bir bilgi mesajı ile bedenin bu mesaja verdiği cevapları, anı anına dijital ortamda ölçer. Sağlıklı titreşim frekansları ile karşılaştırır ve bize çok detaylı raporlar döker.

Dengeleme nasıl gerçekleşiyor?

Sağlıklı bir insan bedeninin doğal titreşim frekansı 62-72 hertz arasındadır.  Danışandan alınan derin enerji düzeyindeki ölçümler, çıkan bağlantılı veriler ve altında yatan kişiye özel kök sebepler bulunarak, cihaz aracılığı ile bedene yine enerjetik bilgi mesajı geri gönderilerek, doğal titreşim frekansına geri dönene kadar dengelenmesine yardımcı olunur. Beden doğal titreşim frekansına geri döndüğünde, beynimizin ürettiği enerji o dengesiz veya blokajlı bölgelerden rahatça akmaya başlar. Dolayısı ile bedenin kendi kendini iyileştirme mekanizması tetiklenir ve enerji alanındaki bozuk kayıtları kendi kendine iyileştirmeye başlar.

Quantum Biofeedback Terapisine Yoga Terapi'yi de ekleyerek daha kapsamlı ve bütünsel seanslar oluşturduğunuzu söylemiştiniz. Nasıl farklı uygulamalar yapıyorsunuz? 

Geleneksel öğretiler, doğal enerji ve Kuantum ilkeleri birleştirilerek nasıl kullanılır ve bütünsel dengeleme, cihaz ile birlikte nasıl içselleşebilir diye bir soru sordum kendime ve kişiye özel bir dengelenme programı tasarladım.  İşte tam da burada, yaşam yolum haline gelen Yoga Pratikleri ve Yoga Terapi bilgileri devreye girdi. Buna göre, seanslarda cihaz uygulamasının yanı sıra, kişinin ihtiyacı olan yoga duruşları hangileri olmalıdır? Bu duruşları doğru bir şekilde nasıl yapabilir? Hangi yogik nefes tekniklerine ihtiyacı vardır? Bu nefesleri nasıl uygulayabilir? Çakra dengesizlikleri ve meridyenlerine uygun hangi çalışmaları yapmalıdır? Bunları nasıl uygulayabilir? Cihazın taraması ile ona önerilen kristali /taşı/bitkiyi nasıl kullanmalıdır? Cihazın belirlediği beslenme şekillerini nasıl uygulamalıdır? Hangi pozitif düşünce çalışmalarını nasıl yapmalıdır? Duygu, düşünce ve davranışlarında kendini nasıl keşfedebilir?  Yaşadığı değişik duygular Bach Çiçek Özleri ile nasıl değerlendirilebilir? Yaşadığı travmaların etkilerini nasıl keşfedebilir? Bunları keşfettikten sonra kendisinde, Yoga Yaşam Öğretisi ile nasıl değişiklikler yapabilir?

Bütün bu çalışmaları Enerji Dengeleme Seansının kapsamına aldım. Böylece kişinin aslında kendi hayat kalitesini kendi eline almasını, kendi sağlığı ve yaşam enerjisini keşfetmesi, kendi şifa yeteneğinin bilincine varması ve uygulamasına hizmet edebilme yolundayım.

Kimler bu seanslara katılmalı?

Kendini keşfetmek ve dengelemek isteyen herkes, uzun süreli fiziksel, duygusal dengesizlikleri olan kişiler, örnek olarak uykusuzluk, hazımsızlık, ağrılar, alerjileri olanlar seanslara katılabilir. Kalp pili takanlar ve hamilelere uygulayamıyoruz. Yedi yaş üzeri çocuklara uygulama konusunda ise özel görüşme yapıyoruz.

 

 

 

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR