Normalleşmeye normal gün makyajı

Bu ay niyetim kendi gelin makyajımı yazmaktı. Malum sebeplerden, tahmin edeceğiniz gibi bir süre ertelendi. Ben de hazır normalleşiyorken, gece makyajı, düğün makyajı, parti makyajı, ofis makyajı, zart makyajı, zurt makyajı oluyor da neden normal gün makyajı olmasın dedim. Valla sizi bilmiyorum ama normalleşemeye ilk adımımı dışarı çıkarken yaptığım hafif bir makyajla attım ben.

Ceyda HAVLUCU Yaşam
17 Haziran 2020 Çarşamba

Karantinada pijamalar, eşofmanlar, güneş görmemekten solan cilt tonu, sıkıntıdan çöken göz altları, çığırından çıkmış saçlarla yeterince vakit geçirdik diye düşünüyorum. Ufak bir dokunuşla ayna karşısında kendimi ışıl ışıl, renklenmiş görünce kendimi Cambridge Düşesi Kate Middleton zannettim desem yeridir. O yüzden bu ay, bu sıcaklarda yapılabilecek hafif, ama moral yükseltici bir makyaj yapalım dedim. 

  1. 1.    Lekeler ve Gözaltı

Nemlendiricinizi sürdüğünüzü varsayarak, kapatıcı ile başlıyoruz. Evet, doğru okudunuz. Baz yok, fondöten yok. Havalar oldukça ısındı ve ne kadar katman sürsem psikolojik olarak o kadar terliyormuş gibi hissediyorum. Hem şimdi amacımız makyaj yapmaktan çok hafif dokunuşlarla sağlıklı görünmek.

Kapatıcıyı hem gözaltlarına, hem de yüzümüzdeki lekeli bölgelere uygulayarak hafif bir renk eşitliği sağlayacağız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yüzümüzde hiçbir baz yok. Kapatıcının tamamen ciltle bütünleşmesi gerekli. Bu nedenle olabildiği kadar ince yapıda bir ürünü, olabildiği kadar ince sürüyoruz. Gözaltlarınıza cildinizden bir ton açık kapatıcı kullanıyorsanız, lekeleri de kapatabilmek için iki farklı kapatıcıya ihtiyacınız var unutmayın. Önceki yazılarda konuştuğumuz gibi açık renk kapatıcı cilt lekelerini ve pürüzlerini kapatmaktan çok, daha ön plana çıkaracaktır. Ayrıca yine önemli bir not. Gözaltlarınızda torba varsa ya da şişse, yine aynı mantıkta açık renk kapatıcı daha çok ön plana çıkaracağından, ciltle aynı tonda bir kapatıcı kullanmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

Yüzümüzde fondöten olmadığından kapatıcıyı nasıl sürdüğümüz daha önemli. Benim önerim tombik ve sık uçlu bir fırça yardımı ile, minik darbelerle yaymak. Bunu yaparken göz çukuruna yarım ay şeklinde sürdükten sonra göz pınarınızdan aşağı burun hattınız boyunca devam edin. Daha sonra da bir sünger yardımı ile fırça izlerini yok ederek, ürünü cilde iyice yedirebiliriz. Burun hattını takip özellikle çökmüş gözaltlarının daha aydınlık görünmesini sağlayacak ufak bir ışık oyunu. Aynı zamanda cildimizde fondöten olmadığından kapatıcının ciltle daha bütün durmasını sağlayacak. Yetmiyormuş gibi bir de en çok gözenek sorunu olan bölgeyi de kapatmış olacak. Bir taşla üç kuş. Fırçada kalan ürünle göz kapaklarını da nötrlemeyi unutmuyoruz.

  1. 2.    Belirgin Gözler

Sırada kontür var. İçinizden “Hani hafif makyajdı, ne kontürü” diye bana kızmayın. Kontür dediğim, sadece göz kapaklarımızdan çok hafif bir far geçeceğiz ki, kapatıcı ile nötrlenen gözlerimizi daha çok ortaya çıkaralım. Bir karıştırma fırçası bile yeterli, oldukça gelişi güzel süreceğiz. Açık renk kahve tonlarında bir far ya da bronzer işinizi görecektir. Ama varsa bu tarz ışık oyunları için her zaman gri alt tonlu bir kahve tercihimdir. Diyelim hiçbiri yok ve yeni almak istiyorsunuz. O zaman mutlaka bir tane bahsettiğim gibi, soğuk gri alt tonlu kahve allık edinin derim. Bir allık nasıl her makyajda, her şekilde kullanılır inanamayacaksınız. Neyse, uygun toz bir ürünle göz kapaklarımızın katlanma bölgesine yarım ay şeklinde gelişigüzel sürüyoruz. Baktınız belli bir yer çok fazla oldu, far yapıştı, sorun değil, parmaklarınızla yayın. Ben tercihen, ince uçlu bir fırça ile alt kirpik diplerinden de aynı ürünle geçmeyi seviyorum. Böylece gözler daha da çok ortaya çıkıyor.

  1. 3.    Kirpikler

Geldik kirpiklere… Hafif makyaj yapıyoruz diye kahverengi maskara tercih edilebilir. Bana sorarsınız, bence artık cevabımı biliyorsunuz. Kirpik hassas noktam. Kocaman siyah maskarasız makyaja makyaj demem. Nasıl seviyorsanız, öyle kullanın tabi ki ama yukarı kalkmış kirpiklerin gözü daha büyük ve dinç gösterdiğini unutmayın. 

Özellikle ince uçlu silikon fırçalar kirpiklerinizi daha kolay kavrayıp taramanıza yardım edecektir.

  1. 4.    Allık

Ciltte fondöten yok, bu demek oluyor ki toz ürünler yüzümüze tutunamaz ve sürdüğümüz gibi uçar gider. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında krem ya da likit yapıda allıklar benim tercihim. Üstelik daha canlı ve sağlıklı görünmeleri de cabası. Doğru noktaya sürebilmek için aynada kocaman gülümseyin, yanaklarınız iki yanda birer top gibi şişmiş olmalı. İşte tam o noktaya birer damla allığınızı damlatın. Bir fırça yardımı ile allık damlamızı yukarı şakaklara doğru dağıta dağıta yayıyoruz. Yayalım ki yanlış yere kondurulmuş allık, çökmüş sarkmış görünen yanaklara neden olmasın.

Hafif kırmızı tonlu allıklar güneşten yanmış efekti verir. Yanaklarınıza ek alın, burun ve çene gibi yüzün tepe noktalarına da az miktarda uygulayarak yeni tatilden gelmiş izlenimi verebilirsiniz. 

  1. 5.    Dandik parlatıcı mı? Peri toz mu?

Bildiğiniz şu çocukken kullandığımız şeffaf parlatıcılardan bahsediyorum. Dudaklara sürdük tamam. Ama neden biraz daha ıslak, parlak ve sağlıklı görünmeyelim? Elinizi kulaklarınızın en üstüne götürün ve parmaklarınızı kulaklarınızdan cildinize doğru yürütün. Elmacık kemiklerinizi buldunuz mu? Parlatıcıdan bir parça parmağımıza alıp elmacık kemiklerimizin üstüne parmakla ufak ufak dokundurun. Bir parça daha parmağa alıp göz kapağının tam ortasına da kondurduk mu? Bitti. Elinize ufak bir ayna alıp, güneş alan bir camın yanına gidin. Yüzünüzü sağa sola çevirip, aynada yanaklarınızın güneşi yakalamasını izleyin. Nasıl?

Bonus (Kaşsızlara özel)

Kaşlarınız çok açık renkse, hele ki sarı ise, benim gibi bir damla makyaj yapıca bile, ayna karşısında kaşlarınızın kaybolduğunu fark ediyorsunuzdur. Bir kaş rimeli ile hafifçe kaşları tarayarak, hem keskin hale getirmeden hem de inanılmaz kolay ve hızlıca bu sorunu çözmek mümkün. 

Hiç kaş rimeli kullanmadıysanız ve kullanmaya niyetliyseniz, size önerim kaş rimelinizi seçerken küçük bir fırçalı bir ürün seçmeye özen gösterin. Bu ürünü çok daha kontrolü sürmenize yardım edecektir.

Toplamda 5 dakikada, basit beş - altı ürünle çok daha enerjik hissedebiliyorsak, neden yapmayalım ki? Sizi mutlu eden basit şeylerden ister makyaj olsun, ister sıcak bir kahve, ister sabah yürüyüşü asla vazgeçmeyin. Asıl enerjik ve sağlıklı cilt biz mutlu olunca ortaya çıkar

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR